Abdullah Gül bakın kimi işaret etti: Yeni partide son durum

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, kaleme aldığı son köşe yazısında AKP'den kopması beklenen yeni hareket ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Takan, Gül ile Davutoğlu'nun arasındaki soğukluğun büyük oranda giderildiğini ifade ederek genel başkanlık için ise Davutoğlu'nun isminin ön planda olduğu belirtti.

SHABER3.COM

Eski AKP'liler ile küskünlerin parti kuracağı iddialar konuşulmaya devam ediyor. Kamuoyu yeni bir partinin kurulacağını beklerken tartışma ikinci bir partinin de kurulacağı yönüne döndü. Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, iddialarla ilgili olarak, "Kamuoyunu bir hayli meşgul eden bu sorular, AKP içinde de derin derin tartışılıyor" dedi. "Ankara'ya günübirlik çalışma ziyaretine gelen (!) Ahmet  Davutoğlu'nun bulunduğu ofise "şimdilik görüntü vermeyelim" çekincesi ile gidemeyen AKP'liler ya bir yakınını yada çok güvendiği bir arkadaşını gönderiyor" iddiasını öne süren Takan, "Anlayacağınız, iktidar partisinde çarşı pazar oldukça karışık. Zaten bu da gizlenemiyor" ifadesini kullandı.

Takan'ın "Gül, Davutoğlu'nu işaret etti..." başlığıyla (4 Mayıs 2019) yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

AKP'li, muhaliflerin içinden bir parti mi yoksa iki parti mi çıkacak?.. Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan ayrı ayrı mı yoksa birlikte mi hareket ediyorlar?.. Abdullah Gül ne tarafta?.. Bu iki isimden hangisini destekleyecek?.. Gül, tamamen dışarıda mı?.. Desteklediği partinin gelir başına oturur mu yoksa dışarıda kalır parti tutarsa Cumhurbaşkanı adayı olarak mı ortaya çıkar?.. Yoksa, bu parti kurma çalışmaları, R. Erdoğan ile yeni bir pazarlık yapmak için mi servis ediliyor?.. Ahmet Davutoğlu, Erdoğan ile pazarlık eder istediklerini alırsa parti kurmaktan vazgeçer mi?..

AKP'nin politbürosu her ne kadar İstanbul seçimlerinin iptali üzerine yoğunlaşsa da özellikle milletvekilleri grubunun asıl gündem maddesi "Gülcüler".. Nedeni ise çok bildik.. Saray ve AKP Genel Merkezi'nin tüm tepeden sürmelerine rağmen, "seçim öncesinde başlayan yanlışlıklar" tartışılıyor da tartışılıyor...

Ahmet Davutoğlu ile Abdullah Gül arasında bir süredir devam eden soğukluk önemli ölçüde giderildi. Ali Babacan, yeni parti hareketinin lideri yani genel başkanı olmak istemiyor. İstanbul'da yapılan özel bir toplantıda Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül'e, "Siz Cumhurbaşkanlığı yaptınız. Eğer partinin başına geçmek isterseniz bize de sizin altınızda çalışmak yakışır" dedi. Abdullah Gül'de partinin başında genel başkan olarak çalışmak istemediğini açık bir dille söyledi. Ali Babacan da genel başkan olmak istemediğini ama yeni parti içinde görev alacağını bildirdi. Kaynağım, en geç 1 ay sonra resmileştirilmesi planlanan partide tek sıkıntının kadrolaşma olduğunu belirtti. Abdullah Gül'ün kendisine tam bağlılığı ile bilinen eski Bakan Beşir Atalay üzerinden partinin kadrolaşma ve teşkilatlarında tam hakimiyet kurmak istediğinin altını çizerek, "Bu da Ahmet  Davutoğlu'nda sıkıntı oluşturuyor. Ahmet hoca, AKP'de yaşadığı tecrübeyi tekrar yaşamak istemiyor" dedi. Yani, bugün gelinen noktada "Gülcüler" tek parti ile siyaset sahnesine girmek niyetinde. Abdullah Gül, kendisini ziyarete gelen AKP tabanındaki önemli kanaat önderlerinin "ne olacak" sorusuna "Ahmet Davutoğlu'nu izleyin" diye cevap veriyormuş... Yarın ne olur?.. Bu cephede farklı bir gelişme cereyan edebilir mi?.. Bilemem!.. "Gülcüler" de YSK'nın İstanbul seçimleri hakkında vereceği kararı bekliyor...


<< Önceki Haber Abdullah Gül bakın kimi işaret etti: Yeni partide son durum Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER