Kosova Başbakanı: Kimse içişlerimize karışamaz

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, Türkiye Cumhurbaşkanı’na Kosova’nın içişlerine karışmasına izin vermeyeceğini söyledi.

SHABER3.COM

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, eğitimcilerin Kosova’da tutuklanmaları nedeniyle Kosova İstihbarat Ajansı-AKI Şefi ve İçişleri Bakanı’nı görevden alması nedeniyle Tayyip Erdoğan’ın sözlerine kendisine yönelik sözlerine cevap verdi. Kosovahaber‘in bildirdiğine göre Haradinaj, Kimsenin Kosova’nın içişlerine karışmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Arnavutların geleneğinde başkalarının içişlerine karışmanın olmadığını belirten Başbakan Ramush Haradinaj, “Ben hiçbir zaman Türkiye’nin içişlerine karışmadım. Evdeki işlerimizden kimse sorulmaz. İstediğimiz zaman kendimiz yaparız. Bunu herkes bilsin.” dedi.

SORUŞTURMALAR BAŞLIYOR

Öte yandan Kosova’da tutuklanan 6 Türk vatandaşı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Kosova başsavcısı Aleksandër Lumez, “Kosova istihbaratı bize hiç bir bilgi vermedi, bu kişiler Kosova için tehlikeli olabilir buna ancak hukuk ve mahkemeler karar verebilir. Bu hukuki yol izlenmedi, yarın soruşturma başlayacak.” dedi.

Gazeteci Adelina Sfishta’nın sosyal medya hesabından duyurduğu bilgiye göre, Lumez’in, “6 Türk vatandaşının sınırdışı edilmesi ile ilgili hangi seviyede ve kim suç işlemişse biz hukuki açıdan gereğini yapacağız. Bu çerçevede, Kosova içişleri bakanı ve İstihbarat Ajansı-AKİ müsteşarı ve diğer bürokratlar soruşturmaya tabi tutulacaktır” dediği öğrenildi.

‘KOSOVA’NIN AB SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLENECEK’

Sfishta, Avrupa Parlamentosu eşbaşkanının Yeşiller grubundan Rebecca Harms Kosova’nın AB değerlerine aykırı olarak 6 Türk vatandaşını hukuksuz sınırdışı etmesi nedeniyle AB sürecinde bloke edilsin diye açıklamada bulunduğunu belirtti. Olayın Kosova-AB sürecini olumsuz yönde etkileyeceği tahmin ediliyor.
<< Önceki Haber Kosova Başbakanı: Kimse içişlerimize karışamaz Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER