İran'dan Netanyahu'nun nükleer iddialarına cevap!

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün düzenlediği basın toplantısında İran'ın nükleer anlaşmaya rağmen gizli nükleer silah programının bulunduğunu iddia eden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu 'Tahran'a yönelik eski suçlamaları tekrarlayan yalancı çobana' benzetti.

SHABER3.COM

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun İran'ı yıllarca gizlice nükleer silah geliştirmeye çalışmakla ve 2015'teki nükleer anlaşmanın imzalanmasından sonra da nükleer silah geliştimeyle ilgili bilgileri saklamak ve geliştirmekle  suçlayan Netayahu'ya yanıt verdi.

Twitter adresinden mesaj paylaşan Zarif "Yalancı çoban yine iş başında. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki karikatür fiyaskosu da azmini kıramadı. Artık sadece küçük bir kesimi kandırabilirsin" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Zarif bu mesajıyla Netanyahu'nun 2012'de BM Genel Kurulu'nda üzerinde bir nükleer bombayı temsil eden çizimin bulunduğu dövizle birlikte yaptığı sunuma atıf yaptı.

Netanyahu sunum sırasında İran'ın uranyum zenginleştirerek nükleer bomba elde etmede son aşamaya yaklaştığını iddia etmiş ve elindeki kırmızı kalemle dövizin üzerini çizerek "İran'ın uranyum zenginleştirme çabaları konusunda kırmızı çizgi çizilmeli" ifadelerini kullanmıştı.

ZARİF: TRUMP ANLAŞMAYI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN ESKİ İDDİALARIN ÜZERİNE ATLIYOR

Zarif, Netanyahu'nun sunumunun ve son gelişmelerin İran anlaşmasıyla ilgili yüzde 100 haklı olduğunu gösterdiğini dile getiren ABD Başkanı Donald  Trump'a da Twitter'dan yanıt verdi.

İran ile yapılan nükleer anlaşmanın yenilenmemesi halinde ülkesini anlaşmadan çekmekle tehdit eden Trump, 'İran'ın davranışlarının kabul edilebilir olmadığını ve füze denemeleri yapan İran'ın bir köşede rahat durmadığını' ifade etmişti.

Zarif yanıtında "Başkan Trump, anlaşmayı ortadan kaldırmak için Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (IAEA) çoktan gündeminden çıkmış eski iddiaların üzerine atlıyor. Ne kadar da uygun. Yalancı çoban tarafından dile getirilen bu koordine istihbarat iddiaları 12 Mayıs'ın hemen birkaç gün öncesine denk geldi. Ama Trump'ın kutlamaya başlamaktaki aceleciliği tüm gizliliği ortadan kaldırdı" dedi.
<< Önceki Haber İran'dan Netanyahu'nun nükleer iddialarına cevap! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER