'Tarihi dava' görülürken kendini yaktı

ABD’nin New York kentinde eski başkan Donald Trump’ın yargılandığı mahkemenin bulunduğu adliyenin önünde bir kişi kendini yaktı.

SHABER3.COM

Eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında, ilişkide olduğu müstehcen film oyuncusu bir kadına 2016 başkanlık seçimleri sırasında "sus payı" ödenmesine ilişkin açılan dava, New York'ta devam ediyor.

Manhattan Ceza Mahkemesi'nde görülen ve dava dolayısıyla yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı adliyenin önünde bir kişinin kendini yaktığı bildirildi.

Olay yerindeki görgü tanıkları, adamın önce havaya broşür fırlattığını, daha sonra teneke kutudan çıkardığı yanıcı madde ile kendini ateşe verdiğini bildirdi.

Tanıklar, şahsın birkaç dakika boyunca yandığını söyledi.

Etrafta bulunan polisler yerde alevler içinde yatan kişiye yangın söndürme cihazlarıyla müdahale etti.

Hastaneye kaldırılan kişinin sağlık durumu ve kimliğiyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

TRUMP HAKKINDAKİ ‘TARİHİ’ DAVA

ABD Başkanı Trump, 18 Mart 2023'te Manhattan Bölge Savcılığınca yetişkin filmlerinde oyunculuk yapan Stormy Daniels'e 2016 başkanlık seçimleri sırasında yasa dışı "sus payı" ödenmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, büyük jüri tarafından suçlanmıştı.

Trump, "sus payı" ve bununla ilgili kayıtlarda sahtekarlık yapmaktan 4 Nisan 2023'te New York'ta hakim karşısına çıkmıştı.

Kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddeden Trump, hakkındaki iddiaları "siyasi cadı avı" olarak nitelemiş ve suçlamaları "seçimlere müdahale" olarak gördüğünü belirtmişti.

Trump, "Amerikan tarihinde kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle hakim karşısına çıkan ilk eski başkan" olarak kayıtlara geçmişti.

Uzmanlar, tarafların sunumları ve şahitlerin dinlenmesi ile birlikte yargılamanın 6 ila 8 hafta sürebileceği tahmininde bulunuyor. Bu süreçte Trump'ın da haftada 4 gün mahkeme salonunda yer alması gerektiği belirtiliyor.
<< Önceki Haber 'Tarihi dava' görülürken kendini yaktı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER