Yurttan kaçan çocukları çiftliğe kapatıyormuş

İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulan özel ekip, yurttan kaçan kimsesiz kız çocuklarını izlemeye aldı. İstihbarat çalışması yapan polis, çocuklardan bazılarının bir kaz çiftliğinde tutulduğunu tespit etti.

SHABER3.COM

Takibe alınan Ataşehir Kayışdağı’ndaki çiftliğe, önceki gün operasyon düzenlendi. Polis ekipleri, boş arazide derme çatma kulübelerden ve hayvanların barındırıldığı yapılardan oluşan çiftliğe bahçedeki 3 pitbull ve 1 kangal cinsi köpeği bayıltarak girdi. Kaz ve tavuklara bakan Afganistanlı Sabur R. gözaltına alınırken, çiftlik sahibi Abuzer Sayan’a ulaşılamadı.

Habertürk Gazetesi’nden Nihat Uludağ’ın haberine göre; aramada, çocukların çiftlikte zorla tutulduğunu ve istismara uğradığını kanıtlayan video kayıtlarına ulaşıldı. Çiftliğe daha önce getirildiği belirtilen 4 kızın silah zoruyla cinsel istismara uğradığı görüntülerin olduğu CD’ler ile 2 tabanca ve 180 mermi bulundu.

Görüntülerdeki çocukların 14-17 yaşlarında olduğu anlaşıldı. Çocukların 3’ünün yurda geri döndükleri ancak korktukları için konuşmadıkları ortaya çıktı. Abuzer Sayan’ın şimdiye kadar 7-8 kadar çocuğu silah zoruyla çiftlikte alıkoyduğu belirtiliyor.

EVE BASKIN

Çiftlik sahibi Abuzer Sayan’ın Ataşehir’deki evini tespit eden polis, buraya da baskın düzenledi. Operasyonda, Sayan’ın tehditle evinde tuttuğu 17 yaşındaki H.K. adlı kız kurtarıldı. Sayan’ın H.K.’yi da diğer kız çocukları gibi silahla korkuttuğu, görüntülerini ailelerine göndermekle tehdit ettiği anlaşıldı. Adliyeye sevk edilen çiftlik sahibi ile çalışanı hakkında ‘cinsel istismar’ ve ‘hürriyeti tahdit’ suçlarından tutuklama kararı verildi.
 

Çiftliğin sahibi Abuzer Sayan’ın, geçimini kaz ve tavuk çiftliği işleterek sağladığını beyan ettiği ve kısa süre önce belediyenin işgaliye cezası kestiği anlaşıldı. 1 çocuk babası şüphelinin boşandığı öğrenildi. İncelemede şüphelinin ‘çocuk kaçırma ve alıkoymak’ suçunun da aralarında olduğu 12 sabıkasının bulunduğu, bir çocuğu alıkoyduğu için de arandığı anlaşıldı.

Sayan’ın polisteki kaydında şu suçlar yer alıyor: ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’, ‘çocuğun kaçırılması ve alıkonulması’, ‘oto hırsızlığı’, ‘Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet’, ‘kötü muamele’, ‘hırsızlık’, ‘tehdit’, ‘hakaret’.
<< Önceki Haber Yurttan kaçan çocukları çiftliğe kapatıyormuş Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER