YSK üyesi: YSK bu seçimleri tribünden izliyor

CHP'nin Yüksek Seçim Kurulu'ndaki (YSK) üyesi Hadimi Yakupoğlu, tüm ikinci seçim kararlarını, YSK'nin değil hakimlerin aldığını söyledi.

SHABER3.COM


"Yani YSK, bu seçimde tribünden ancak seyredebiliyor" yorumunu yapan Yakupoğlu, seçimin bir tek AKP tarafından şaibeli bulunduğunu ve hukuki, maddi gerekçelerle sakatlanmaya çalışıldığını belirtti.

"AKP dışında şaibeli bulunmayan seçimin, hangi hukuki ve maddi gerekçelerle sakatlanmaya çalışıldığını anlamak ve anlatmaya çalışmak, olsa olsa halin icabına aykırı. Sadece İstanbul kaldı. Bahar geldi!" diye konuşan Yakupoğlu, YSK'nin seçimlerdeki konumu ile ilgili şunları söyledi:

"“İlk kez YSK’nin bilgisi, denetimi, kuralları dışında ve de kanunda düzenlenmemiş bir seçimin seçimi yapılıyor. Bu ikinci seçimi, ilkinin aksine siyasi partiler değil il ve ilçe seçim kurulu hâkimleri ve memurlar yapıyorlar. Tüm ikinci seçim kararlarını, YSK değil hâkimler aldı. Yani YSK, bu seçimde tribünden ancak seyredebiliyor. Ama ihtiyaç anında hemen sahaya girip golü atıyor. İhtiyaç yok ise tribünü hiç terk etmeden, seçim kurulu hakimlerinin kararlarına karışmıyor."

31 Mart yerel seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, İstanbul'da CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazanmasına rağmen, AKP'nin itirazları ve geçersiz oyların yeniden sayılması nedeniyle seçim sonucunu belirleme süreci hala devam ediyor.

YSK'nin bu süreçteki tutumu eleştirilere neden olurken, kurumdan AKP lehine kararlar alındığı yönünde eleştiriler dillendiriliyor. 

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Yakupoğlu, YSK'nin bu seçimlerdeki konumunu 'seyirci' olarak niteledi ve ekledi:

"Oysa birinci seçimde, 1950 yılından bu yana Anayasa’mızın 79. maddesi uyarınca seçimleri güven ve dürüstlükle yönetmekle görevli YSK’nin, AKP’nin istediği her seçim kurulundan rahatlıkla aldığı yeniden seçim kararları ile her biri yeniden nevi şahsına münhasır kurallarla yapılan seçim iş ve işlemlerine hiç karışmadığını izliyorum.

Oysa 31 Mart 2019 seçimi için YSK’de yaklaşık dört ay seçimin dürüstlük ve güven içinde yapılabilmesini teminen kararlar ve genelgeler hazırlandı. Seçmenlere, sandığın tapusu olan ıslak imzalı sandık sandık sonuç tutanağını ve sandığın namusu olan oy sayım döküm cetvelini (çetele) alırsanız merak etmeyin dendi. Kim dedi? YSK Başkanı Sayın Sadi Güven… Ayrıca bu tutanaklar, seçimden sonra YSK web sitesinde görülecek ve seçmenler, verdikleri bu oyun 2014 yılından bu yana olduğu gibi takipçisi olacaklar dendi.

Peki bugün ne oldu? Tüm bu tutanaklar, 31 Mart mahalli idareler seçimi için Resmi Gazete’de yayımlanan genelge ve kararlar hepsi çöp oldu. An itibariyle yapılan oy sayım işlemleri ile ilgili yasal düzenleme yoktur. YSK’nin aldığı bir karar veya genelge yoktur. YSK’nin düzenlemeleri 31 Mart 2019 tarihine kadardır. 

Çünkü kanun böyle bir hukuki istismarı öngörmemiştir. YSK karar ve genelgelerine göre yapılan ve iktidar partisi AKP dışında kimse tarafından şaibeli bulunmayan seçimin, hangi hukuki ve maddi gerekçelerle sakatlanmaya çalışıldığını anlamak ve anlatmaya çalışmak, olsa olsa halin icabına aykırı. Sadece İstanbul kaldı. Bahar geldi!"
<< Önceki Haber YSK üyesi: YSK bu seçimleri tribünden izliyor Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER