Yoksulluk sınırı bir yılda 592 TL arttı

Türk-İş’in açıkladığı rakamlara göre, 4 kişilik bir ailenin zorunlu aylık harcamasını yansıtan ‘yoksulluk sınırı’ rakamı bir yılda 592 TL artarak mart ayında 5415 TL olarak gerçekleşti.

SHABER3.COM


Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Mart ayına ilişkin ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırmasını açıkladı. Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1662 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5415 TL oldu. Açlık sınırı geçtiğimiz yıl Mart ayına göre 182, yoksulluk sınırı ise 592 TL artış gösterdi. Raporda, “Asgarî ücret yılbaşından bu yana bekâr bir işçi için aylık net bin 603 TL olarak uygulanırken, geçen yılın sonunda bin 989 TL olan bir kişinin yaşama maliyeti bu ay 2 bin 55 TL oldu. Gelir ile yapılması gereken harcama arasındaki fark fiyat artışlarıyla giderek açılmakta ve asgarî ücretin satın alma gücü gerilemektedir” ifadeleri yer aldı.

Zamların etkisi var

Türk-İş’ten yapılan açıklamada Mart’ta yaş-sebze fiyatlarının Mart ayında artışa geçtiğine dikkat çekilerek “Yaş-sebze fiyatlarındaki artışta, özellikle benzin ve motorine son dönemde gelen zammın etkisinin olduğu pazar esnafı tarafından ifade ediliyor. Geçtiğimiz ay 4.04 lira olan ortalama sebze-meyve fiyatı bu ay 4.40 lira olarak hesaplandı. Sebze ortalama kilogram fiyatı geçen ay 4.17 lirayken, bu ay 4.58 liraya, geçen ay 3.67 lira olan meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 3.93 liraya yükseldi.” denildi.
<< Önceki Haber Yoksulluk sınırı bir yılda 592 TL arttı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER