Yine saray yine çevre katliamı

Muğla’nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan için yapımı devam eden 300 odalı yazlık sarayın inşaat alanı 20 hektardan 65 hektara çıkarılacak.

SHABER3.COM

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın yaz tatillerini geçirdiği Muğla’nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu’ndaki Cumhurbaşkanlığı konutu yıkılarak yeniden inşa ediliyor. Beton bir iskele ve helikopter pistinin de yer aldığı 4 oda ve 1 salondan oluşan 230 metrekarelik Okluk Konutu’nun yerine planlanan 300 odalık yeni konukevi ise tartışmalara sebep oldu. Cumhuriyet’te yer alan haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan için tahsis edileceği belirtilen yeni konutun inşaat alanının 20 hektardan 65 hektara çıkarılmasına CHP'den tepki geldi. CHP Doğal Haklardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca karara "Doğa hiçbir makamın hoyratça kullanacağı değerler değildir! Gelecek nesillere korunarak bırakılması gereken varlığımız ve yaşam alanımızdır" sözleri ile tepki gösterdi.

Karaca'nın söz konusu kararla ilgili açıklaması şöyle:
İKTİDAR, DOĞAL SİT ALANLARINI RANT ALANLARINA DÖNÜŞTÜRÜYOR
Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu Kararı ile Muğla'nın Akyaka, Turunç, Akbük gibi koylarının da yer aldığı Gökova Körfezi'ndeki sit alanları daraltılarak imara açıldı. Birinci derecede doğal sit alanı olan bu kıyılarda Büyükşehir Belediyesinin itirazlarına rağmen yapılaşmanın önü açılarak, doğaya geri dönülmesi mümkün olmayacak ihanetin kapıları aralanmıştır.  Yapılan plan değişikliği ile Okluk koyu ve kıyıları inşaat talanına saray için kurban edilmekte, Bakanlar Kurulu kararı ile, Gökova Körfezi ranta teslim edilmektedir.  Yapılan tüm bu düzenlemeler doğal sit alanlarının iktidarın rant alanlarına dönüşmesinin önünü açmaktadır.  Doğa hiçbir makamın hoyratça kullanacağı değerler değildir! Gelecek nesillere korunarak bırakılması gereken varlığımız ve yaşam alanımızdır.  İflas eden ekonomi, doğa talanı ile düzeltilemez.  Ekonomi ve kalkınma stratejisi adı altında çıkar, rant ve talan üzerine kurulu politikalar kabul edilemez!  İnsanı doğanın sahibi ve efendisi gören siyasi iktidarın yürüttüğü politikalar doğada geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açmaktadır. İnsan doğanın sahibi değil bir parçasıdır. Bu anlayışla, rant ve talan politikalarının karşısında vatandaşlarımızla birlikte yaşanacak bir Türkiye mücadelesine devam edeceğiz.  

<< Önceki Haber Yine saray yine çevre katliamı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER