'Yıldırım'ın kurduğu cümleyi Ekrem İmamoğlu kursa başına neler gelirdi?'

Deniz Zeyrek: Bir de konuşmalarında, yazılarında ‘Kürdistan’ sözcüğü geçiyor diye haklarında adli soruşturma açılan, hatta yargılanan insanlar var. Onlar ne olacak?

SHABER3.COM

31 Mart seçimlerinde İstanbul’u kaybeden AKP’nin tavır ve üslup değişikliğine gideceği uzun süredir yazılıp çiziliyor. AKP kulisleri ve başta İBB adayı Ekrem İmamoğlu’nun AKP’li rakibi Binali Yıldırım’ın üslup ve tavrındaki yön değiştirme de bunu kanıtlıyor.

Kürt seçmenin oylarını alabilmek için bu yönde ağız değiştiren AKP’nin söz konusu tavrı eleştiri konusu oldu.

Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da Kürtçe cümlelerin ve “Kürdistan” kelimesinin geçtiği konuşmayı değerlendiren Sözcü gazetesi köşe yazarı Deniz Zeyrek, “Kürdistan” kelimesini kullandığı için yargılanan yurttaşları hatırlattı.

“İnsanın kafasına takılan başka bir soru da şu: Yıldırım'ın kurduğu bu cümleyi Ekrem İmamoğlu kursa başına neler gelirdi?” diye soran Zeyrek’in “Karar versinler artık! Var mı, yok mu?” başlıklı yazısı şöyle:

‘İMAMOĞLU’NUN OLUMLU ALGISINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN ÖFKELENDİRMEYE ÇALIŞTILAR’

“Aradan geçen 21 günde, kulislerden topladığım ve sizinle paylaştığım bu bilgilerin doğru çıktığını çok net bir şekilde gördüm. Şöyle ki; Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu'nun kamuoyundaki olumlu algısını değiştirmek için ‘öfkelendirme’ hedefine kilitlenmiş onlarca adıma tanıklık ettik. 

En son, yanındaki milletvekilinin himayesinde geçmesi mümkünken, Ordu Havaalanı'nda VIP'ten geçirilmedi. Bu adımlar işe yaradı mı? Sokaklarda gördüğü ilgiyi, katıldığı yayınların reytinglerini, kamuoyu araştırmalarını hesaba katarsak pek yaramadı gibi görünüyor.”

‘AKP HDP’LİNİN OYUNU ALMAK İÇİN MİLLİYETÇİ DİLE SON VERMEYİ HEDEFLEDİ’

Gelelim ikinci detaya. AK Parti üç HDP'liden birinin oyunu nasıl geri alabilirdi?

Elbette ki 31 Mart 2019 seçimleri öncesindeki keskin milliyetçi dile son vererek. Peki seçimlerin iptal edildiği 6 Mayıs 2019 gününden beri neler oldu?

-Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları ile görüştürülmesi sağlandı.

-Adalet Bakanı Abdulhamit Gül görüşme yasağının kaldırıldığını açıkladı.

-MHP lideri Devlet Bahçeli, bu görüşme konusunda olumlu tavır sergiledi.

-CHP'liler HDP tabanını kızdıracak açıklamalar yapmaya zorlandı.

-Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki şehirlerin il yöneticileri İstanbul'a gelerek adam adama markaja başladı. – Kürtlerin dini kanaat önderleri meleler İstanbul'a taşındı.

-Son olarak Binali Yıldırım Diyarbakır'da Kürtçe konuştu ve şu sözleri sarfetti:

 ‘Roj Baş, çavani… Kurtuluş Savaşı mücadelesini başlatırken, daha savaş yıllarında bile Ankara'da Büyük Millet Meclisi'ni toplayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün davet ettiği millet temsilcilerinin arasında Kürdistan mebusu da vardı Lazistan mebusu da vardı, Anadolu'nun her tarafından temsilciler vardı.’

Yıldırım'ın Kürt oyları yeniden kazanmak için verdiği bu mesaj, aslında açılım sürecinde bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan duyduğumuz cümlelerle aynıydı. Ancak, kısa bir arşiv taraması ile göreceksiniz ki 31 Mart seçimleri öncesinde durum değişmiş, HDP Eş Başkanı Sezai Temelli'ye çok sert tepki gösteren Erdoğan şöyle demişti:

‘Kardeşlerim Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı? Buyrun, ne diyor? Kürdistan'da biz kazanacağız. Sen lütfen Türkiye'yi terket, Irak'ta Kürdistan bölgesi var oraya git.’

Cumhur İttifakı'nın diğer ortağı Devlet Bahçeli de geçmişte de sık sık kullandığı ‘Kürdistan diye bir yer asla olmayacaktır’ cümlesini de 31 Mart seçimleri öncesinde de defalarca kurmuştu.

Birileri çıkıp ‘Yıldırım'ın sözünü ettiği 1. Büyük Millet Meclisi'ndeki Kürdistan mebusları şimdiki Türkiye sınırlarından değildi’ diyebilir. Ancak 1920'de kurulan ilk meclisteki Kürt mebusların hangi şehirlerden geldiğine bakarsanız, Yıldırım'ın işaret ettiği mebusların çok da uzaktan gelmediğini göreceksiniz.

Peki Yıldırım'ın cümlesi doğruysa, Erdoğan'ın 31 Mart 2019 öncesinde ve Bahçeli'nin kararlılıkla her daim kurduğu cümleyi nereye koyacağız?”

‘KÜRDİSTAN DEDİ DİYE YARGILANANLARA NE OLACAK?’

“Ya Erdoğan ve Bahçeli haklıysa, Yıldırım'ın sözünü ettiği ‘Kürdistan’a ne oldu? Bir de konuşmalarında, yazılarında ‘Kürdistan’ sözcüğü geçiyor diye haklarında adli soruşturma açılan, hatta yargılanan insanlar var. Onlar ne olacak?”

‘İMAMOĞLU KÜRDİSTAN DESEYDİ BAŞINA NE GELİRDİ?’

“İnsanın kafasına takılan başka bir soru da şu:

‘Yıldırım'ın kurduğu bu cümleyi Ekrem İmamoğlu kursa başına neler gelirdi?’ AK Parti'nin seçim kampanyasında savrulduğu bu uçlar, insanın bu deli sorular arasında adeta kaybolmasına neden oluyor. AK Parti keşke artık bir karar verse. Kürdistan var mı yok mu?"
<< Önceki Haber 'Yıldırım'ın kurduğu cümleyi Ekrem İmamoğlu kursa... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER