Yargı IŞİD'e karşı hoşgörülü... IŞİD'liler infaz görüntüsüne rağmen serbest kaldı...

Türk yargısı IŞİD militanlarına oldukça hoşgörülü Ankara Katliamı davasında yargılanan IŞİD'liler infaz görüntüleri ne rağmen serbest bırakıldıkları ortaya çıktı.

SHABER3.COM

Birgün Gazetesi’nden Erk Acarer, Ankara Katliamı ve Gaziantep Karakol saldırılarına gerçekleştiren IŞİD’cilerin ve bağlantılı isimlerin infaz görüntü ve fotoğraflarını yayınladı. Musul Konsolosluğu rehine olayında takas iddialarında gündeme gelen isimlerin, Ankara Katliamı’ndan önce Gaziantep’te haklarında yürütülen Suruç soruşturmasında  (Gaziantep Sulh Ceza Mahkemesi-14.04.2014) ellerindeki HardDisk’tki infaz görüntüleri ne rağmen serbest bırakıldıkları ortaya çıktı.  10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı önünde KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin düzenlediği Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’nde IŞİD’li iki canlı bombanın saldırısı sonucu 109 kişi hayatını kaybetmiş, 580 kişi de yaralanmıştı.
Birgün’de yayınlanan haberin detayları şöyle:

 

“Ankara Katliamı ve Antep karakol saldırılarını gerçekleştiren IŞİD’cilerle bağlantılı militanların infaz görüntülerinin de olduğu delillere rağmen serbest bırakıldığı anlaşılmış ve konsolosluk rehineleriyle takas edildiği iddiaları gündeme gelmişti.

O infaz görüntülerinin kamera kesitlerini 6 haziran 2016 tarihli gazete nüshamızda yayınlamıştık. Şimdi net fotoğrafları da çıktı.

BİLİNİYORLARDI

Görüntüler Gaziantep Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 14.04.2014 tarihinde incelendi. Ancak bu incelemeden önce de sanıklar ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığının 25.03.2014 tarih ve 2014/15202 sayı ile astığı dosya bulunuyordu.

O KATLİAMLAR YAŞANIR MIYDI?

Suruç’ta gözaltına alınıp ellerindeki HardDisk’teki infaz görüntülerine rağmen tutuklandıktan kısa bir süre sonra serbest bırakılan IŞİD’ciler Diyarbakır, Suruç, Ankara, Antep patlamalarında da kilit durumda. Serbest bırakılmasalar ‘O katliamlar yaşanmayabilir miydi?’ şüphesi geçmiyor.

Ankara Katliamı’nın planlayıcılarından olduğu bilinen ve kendini 19.05.2016 tarihinde Antep’teki evinde patlattığı iddia edilen Yunus Durmaz’ın ağabeyi Ökkeş Durmaz ile yine Antep’te 02.05.2016 tarihinde karakola canlı bomba saldırısı gerçekleştiren İsmail Güneş’in kuzeni Ahmet Güneş’in, tutuklanıp ellerinde bulunan HardDisk’teki infaz görüntülerine rağmen birkaç ay içinde serbest bırakıldılar. Salıverilenler arasında el Kaide üyesi Mustafa Delibaşlar da vardı.

24 Nisan 2014 tarihinde Suruç’ta gerçekleştirilen operasyonda, 27 R 4081 plakalı araçla Urfa istikametinden Antep’e doğru gitmekte olan şahıslar operasyon kapsamında çevrildi. O aracın içerisinde, geçen günlerde Emniyet tarafından kendini Antep’te patlattığı açıklanan Yunus Durmaz’ın ağabeyi Ökkeş Durmaz ile yine Antep karakoluna saldıran İsmail Güneş’in kuzeni Ahmet Güneş bulunuyordu. Aracı kullanan ise, IŞİD’in müzahir ailelerinden biri olduğu bilinen ve aynı zamanda El Kaide üyeliğinden sabıkalı olan Delibaşlar ailesinden Mustafa Delibaşlar’dı.

Araç içerisinde yapılan incelemede IŞİD’e ait çok sayıda örgütsel doküman bulundu. Sanıklar operasyona maruz kalacaklarını anlayınca yanlarında bulunan dokümanları, çevirmeden önce aracın camından çalılık bir araziye attı. Yapılan aramada bulunanlar, sanıkların IŞİD üyesi olduklarına şüphe bırakmayacak nitelikteydi. Aramada, çalılık alan içerisinde birer adet uç kısmı kırılmış Scandisk marka kırmızı renkli flash bellek, micro SD hafıza kartı ve siyah renkli kar maskesi bulundu. Yine çalılık alanda ele geçirilen Toshiba marka Z3CRP49RTRE8 seri nolu siyah renkli HardDisk’e kayıtlı olan video, belge ve dokümanlar aynı zamanda ağır suç niteliği taşıyordu. Sanıklar buna rağmen serbest bırakıldı. İşte o Harddisk’te ve belleklerin içinde olanlar:
<< Önceki Haber Yargı IŞİD'e karşı hoşgörülü... IŞİD'liler infaz... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER