Twitter’dan Çin için 'Uygur Türkleri' yaptırımı

Çin’in ABD Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabı, Uygur Türklerine karşı uygulanan politikaları savunan paylaşımlar yaptığı için askıya alındı.

SHABER3.COM

 Kapatma gerekçesi olarak ‘@ChineseEmbinUS’ kullanıcı adına sahip hesaptan 7 Ocak'ta, yapılan paylaşımlar gösterildi.  Söz konusu mesajlarda Uygur Türkleri ile ilgili olarak, ‘Aşırılığın ortadan kaldırılması sürecinde etnik azınlığa mensup kadınlar özgürleştirildi. Cinsiyet eşitliği ve üreme sağlığı desteklendi, artık bebek yapma makineleri değiller.’ ifadeleri kullanılmıştı.

Gönderi Twitter tarafından kaldırıldı ve artık mevcut olmadığını belirten bir etiketle değiştirildi.Twitter sözcüsü konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı, ‘Yayın politikamızı ihlal ettiği için ve şu ifadelere yer verildiği için harekete geçtik: “Din, kast, yaş, engellilik, ciddi hastalık, ulusal köken, ırk veya etnik köken” Twitter olarak biz bir grup insanın ötekileştirilmesini yasaklıyoruz.’Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, ülkesinin ‘sahte ve çirkin bilgilerin en büyük kurbanı’ olduğunu söyledi. 
<< Önceki Haber Twitter’dan Çin için 'Uygur Türkleri' yaptırımı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER