Tutuklu gazeteciye şimdi de görüş yasağı zulmü....

Habertürk gazetesi eski Koordinatörü tutuklu gazeteci Usluer'e 'bir ay ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma' cezası verildi.

SHABER3.COM

28 gazetecinin yargılandığı davada 8 Mart günü terör örgütü üyeliği suçlamasıyla 7 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan eski Habertürk Koordinatörü Oğuz Usluer duruşma salonunda jandarma görevlileri ile çıkan bir tartışma sonrası “bir ay ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma” ile cezalandırıldı.

Usluer’in avukatları 20 Nisan tarihine kadar bu karara itiraz edecek. İtirazın sonuçsuz kalması halinde iki çocuk babası Usluer bir ay boyunca ailesini göremeyecek.

Disiplin cezası, İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 Şubat 2018 tarihinde yapılan duruşma sırasında aynı davada yargılanan eski Zaman gazetesi savunma muhabiri Emre Soncan ile Silivri Cezaevi'nde görev yapan Jandarma Üsteğmen Rahmetullah Karadağ arasında çıkan bir tartışma üzerine uygulandı. Üsteğmen’in Soncan’ın avukatıyla fiziki temasta bulunması üzerine çıkan tartışmaya itiraz eden Usluer ile Soncan hakkında duruşma günü “sevke, nakle veya bunlarla ilgili olarak çıkabilecek tedbirlere karşı çıkmak” suçlamasıyla tutanak tutuldu.


'TOPLUMU GALEYANA GETİRECEK ŞEKİLDE TARTIŞMAK'

Usluer’in yakınları, duruşma salonunda avukatlar ve bazen aile yakınları arasında temasa yönelik daha önce hiçbir müdahale ile karşılaşılmamış olduğunu söyledi.

Sevk erleri, manga komutanı ile Jandarma Üsteğmen Karadağ’ın ifadelerinden oluşan tutanakta Usluer’in “Duruşma salonundan çıkmamak için direndiği” ve “Toplumu galeyana getirecek şekilde” konuştuğu öne sürüldü.

Tutanak üzerine 12 Şubat tarihinde Silivri Kapalı Cezaevi İnfaz Kurum Müdürlüğü ve Bakırköy Başsavcılığı'na yazılarak disiplin soruşturması başlatılması istendi. 14 Şubat günü toplanan cezaevi disiplin kurulu Usluer’in “Sevke, nakle veya bunlarla ilgili olarak alınabilecek tedbirlere karşı çıktığı” için cezalandırılması yönünde karar verdi.

Disiplin Kurulu Başkanlığı aynı zamanda Soncan’ın “kurum görevlilerine uygunsuz davranışlarından dolayı” bir ay süreyle bazı etkinliklerden men edilmesine karar verdi. Karara göre, Soncan Cezaevi'ndeki sportif faaliyetlere katılamayacak.

Usluer ve Soncan’ın yaptığı itirazlar sonrası Silivri 1. İnfaz Hakimliğince yapılan iki duruşma sonrası 13 Nisan tarihinde gazetecilerin itirazlarının reddine ve cezanın uygulanmasına karar verildi.  

<< Önceki Haber Tutuklu gazeteciye şimdi de görüş yasağı zulmü.... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER