'Türkiye'de özgürüz' bildirisi yayınlayan azınlık cemaatlerine itiraz var...

Azınlık cemaatleri ortak bir bildiri yayınlayarak Türkiye'de özgür olduklarını, dini inançlarından dolayı baskı görmediklerini açıkladı.Bazı gayrımüslimler bildiriye tepki gösterdi

SHABER3.COM

Türkiye’de faaliyet gösteren azınlık cemaatlerinin 18 temsilcisi, ortak bir bildiri yayınlayarak Türkiye’de özgür olduklarını, dini inançlarından dolayı baskı görmediklerini açıkladı.

Aralarında Rum Ortodoksları Patriği Patrik 1. Bartholomeos, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan ve Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva’nın da bulunduğu 18 azınlık cemaati temsilcisi son dönemde ibadetlerini yerine getirmeleriyle ilgili sınırlama ve baskılar olduğunun iddia edildiğini belirterek bir bildiri yayınladı.

Bildiri şöyle:

“Ülkemizde asırlardan beri yerleşik farklı din ve inanç mensubu kadim toplumların dini temsilcileri ve vakıf yöneticileri olarak inancımızı özgürce yaşamakta ve geleneklerimize göre ibadetlerimizi özgürce yerine getirmekteyiz. Baskı olduğunu iddia eden ve/veya ima eden beyanlar tamamen asılsızdır ve maksadını aşmaktadır. Geçmişte yaşanılan birçok sıkıntı ve mağduriyet zaman içinde çözüme kavuşturulmuştur. Geliştirilmesini arzu ettiğimiz konular hakkında ise karşılıklı iyi niyet ve çözüm iradesi ile devletimiz kurumları ile devamlı istişare etmekteyiz. Kamuoyuna doğru yönde bilgilendirme yapmanın sorumluluğu ve bilinci ile bu ortak açıklamayı yapmaktayız.”

KİMLER İMZALADI?

Rum Ortodoksları Patriği Patrik 1. Bartholomeos, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva, Süryani Kadim Cemaati Patrik Vekili Mor Filüksinos Yusuf Çetin, Türkiye Ermeni Katolikleri Ruhani Lideri Başepiskopos Levon Zekiyan, Keldani Cemaati Patrik Vekili François Yakan, Türkiye Süryani Katolik Patrik Genel Vekili Korepiskopos Orhan Çanlı, Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı Ruhani Başkanı Pastör Kirkor Ağabaloğlu, RUMVADER Başkanı Andon Parizyanos, VADİP ve Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, Türk Yahudi Toplumu ve Türkiye Hahambaşılığı Vakfı Başkanı İshak İbrahimzadeh, Beyoğlu Süryani Kadın Meryemana Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin, Surp Agop Ermeni Katolik Hastanesi Vakfı Başkanı Bernard Sarıbay, İstanbul Süryani Katolik Vakfı Başkanı Zeki Basatemir, Keldani Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Teoman Önder, Bulgar Ekzarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Vasil Liaze, Gürcü Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Paul Zazadze ve Hasköy Türk Karaim Musevi Vakfı Başkanı Mişa Örme.

PAYLAN: BİLDİRİNİN KENDİSİ ÖZGÜR OLMADIĞIMIZIN İSPATI

HDP milletvekili Garo Paylan'sa bildiriye tepki göstererek şunları yazdı:

''Patriğimizi seçtirmiyorlar
Ruhban okulunu açtırmıyorlar
Kilise vakfı seçimlerini yaptırmıyorlar
Cemaatlerimizi tarumar eden suçlarla yüzleşmiyorlar
Kalan bir avuç cemaat mensubu güvercin tedirginliğinde
Ama “özgür yaşıyoruz”

Bu bildirinin kendisi bile özgür olmadığımızın ispatı!''

<< Önceki Haber 'Türkiye'de özgürüz' bildirisi yayınlayan azınlık... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER