Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkan Weber, AP’nin en güçlü adayı

Avrupa Halk Partisi, Manfred Weber'i Mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde liste başı adayı olarak belirledi. AB Komisyonu Başkanlığı'na da aday olan Alman siyasetçi, Türkiye'nin AB üyeliğine karşıtlığıyla tanınan bir isim.

SHABER3.COM

Avrupa Parlamentosu'nun en büyük grubu Avrupa Halk Partisi, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlediği kongrede liste başı adayını belirledi.

DW Türkçe’nin haberine göre, kongrede yapılan oylamada Alman Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Manfred Weber, Avrupa Parlamentosu'nun önümüzdeki yıl Mayıs ayında yapılacak seçimlerinde liste başı adayı seçildi. Weber aynı zamanda Jean-Claude Juncker'den boşalacak Avrupa Komisyonu Başkanlığı koltuğuna da aday gösterildi. Oylamada delegelerin yüzde 79'u Weber'in adaylığını desteklerken, Weber'in rakibi Finlandiya eski Başbakanı Alexander Stubb'a destek yüzde 20'de kaldı. 619 geçerli oyun 492'si Weber'e verildi.

TÜRKİYE’NİN ÜYELİK SÜRECİNİ SONLANDIRACAĞINI SÖYLEDİ

46 yaşındaki Manfred Weber 14 yıldır Avrupa Parlamentosu'nda görev yapıyor. 2014 yılından bu yana Avrupa Halk Partisi'nin Grup Başkanlığı görevini yürütüyor. Weber Avrupa Komisyonu Başkanlığı'na adaylığını açıkladığında, bu göreve seçilmesi hâlinde Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecini sonlandıracağını belirtmişti. Göç konusunda kontrollerin sıkılaştırılmasını talep eden Weber, “Avrupa'nın Hıristiyan değerlerini” savunmuştu.

Weber'in rakibi 50 yaşındaki Stubb ise ülkesinde aktif bir siyasetçi olarak tanınıyor. Uzun yıllar hükümette görev yapan Stubb'a çok fazla şans tanınmıyordu. Stubb, dün yapılan oylamayı "Finlandiya ve Almanya arasında bir maça" benzetmişti.

MERKEL KUTLADI

Alman Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi Genel Başkanı, Başbakan Angela Merkel seçimler öncesinde yaptığı açıklamada Manfred Weber'e tam destek vermişti. Merkel, "Sevgili Alex seçim kampanyan için teşekkürler ama kalbim Manfred için atıyor" ifadesini kullanmıştı. Seçimlerden sonra açıklama yapan Merkel, "Manfred Weber yaptığı harika konuşmayla memleketi (Almanya) ile Avrupa'ya dair görevler arasında bağlantı kurdu" dedi. 

Avrupa Halk Partisi'nin önümüzdeki yıl Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde yine en güçlü parti grubunu oluşturması hâlinde, liste başı adayının Avrupa Komisyonu başkanlığını Jean-Claude Juncker'den devralmasının muhtemel olduğu belirtiliyor.
<< Önceki Haber Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkan Weber, AP’nin... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER