Türkiy'de yumurtadan çıkan 391 bin yavru kaplumbağa denize ulaştı


Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından her yıl 143 kilometrelik sahil şeridinde yürütülen deniz kaplumbağaları izleme, koruma ve yuva tespit çalışmaları neticesinde, 2015 yılında yumurtadan çıkan 391 bin 152 yavru kaplumbağa denizle buluştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, Türkiye kumsallarında Caretta caretta ve Chelonia mydas olmak üzere iki çeşit deniz kaplumbağası türünün yuva yaptığını belirterek, "Her bir Caretta caretta yuvasında ortalama 70 yumurta, Chelonia mydas de ise bir yuvada ortalama 100 yumurta bulunmaktadır. Bu yumurtaların yaklaşık yüzde 80'inin yuvadan çıkma ihtimali var ve denize ulaşan bireylerin yüzde 3 civarı erginleşebiliyor. Denize ulaşan yavrular 20-25 yıl sonra eşeysel olgunluğa geldiğinde yumurtlamak maksadıyla tekrar kumsala çıkıyor. Ayrıca yaklaşık 1000 yumurtadan 1 tanesinin 50 yaşlarına ulaşabildiği düşünülüyor." dedi.

21 önemli deniz kaplumbağaları üreme alanından 13'ünde düzenli olarak izleme, koruma ve yuva tespit çalışmaları yürütüldüğüne de işaret eden Eroğlu, "2015 yılı içerisinde yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde 143.7 km sahil şeridimizde 3.912 adet Caretta caretta yuvası ve 2.151 adet Chelonia mydas yuvası tespit edildi. Tespit edilmiş olan yuvalara Caretta caretta 273 bin 840 yumurta, Chelonia mydas ise 215 bin 100 adet yumurta bıraktı. Bu iki türün bırakmış olduğu yumurtalardan çıkan toplam 391 bin 152 yavru ise denizlerle buluştu." izahını yaptı.

YUVA YAPTIKLARI SAHİLLERE TEKRAR GERİ DÖNÜYORLAR

Bakan Eroğlu açıklamasında deniz kaplumbağalarının genellikle yumurtadan çıktıkları kumsala, ortalama 20-25 yıl sonra eşeysel olgunluğa ulaştıklarında yumurtlamak üzere geri döndüklerini vurguladı. Eroğlu şöyle devam etti: "Biz bu yıl için üreme mevsimini bitirdik. Ancak kaplumbağa üreme mevsimi olan 1 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında yeni yumurtlama ihtimallerine karşı kumsallarımızı her yıl olduğu gibi yine yakından takip edeceğiz. Ayrıca vatandaşlarımızdan, üreme mevsiminde kumsallarda deniz kaplumbağalarına zarar verecek davranışlardan kaçınmaları hususunda ve kaplumbağaların bu dönemlerini rahat geçirmelerini sağlanması konusunda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz."

DÜNYADA TABİATI KORUMA AÇISINDAN BİR SEMBOL

Deniz kaplumbağalarının yaklaşık 115 milyon yıldır yerküre üzerinde yaşadığının bilindiğini aktaran Eroğlu, "Deniz kaplumbağaları uzun bir zaman periyodu boyunca nesillerinin devamını başarı ile sürdürebilen ender canlılardan biridir. Bütün dünyada tabiatı koruma açısından bir sembol durumunda olan deniz kaplumbağaları, son 40-50 yıllık zaman zarfında çevre kirliliği, turizm ve sahillerde ikinci konut kullanımı, balıkçılık faaliyetleri ile kumsallardan kum alımı gibi faaliyetler neticesi önemli ölçüde tehlike altına girmiş bulunuyorlar. Bu tehlikeyi bertaraf etmek için Bakanlık olarak deniz kaplumbağalarını korumaya yönelik çalışmalarımızı bütün hassasiyetimizle devam ettireceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.
CİHAN
<< Önceki Haber Türkiy'de yumurtadan çıkan 391 bin yavru kaplumbağa... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER