Tarım makinesi sektörü de bitti: Ne gelen var ne giden, çiftçi ekmekten vaz mı geçti?

Yüksek fiyat artışı nedeniyle çiftçinin girdi alamaması ve üretimin düşmesi tarım makina ve ekipman sektöründe büyük daralmaya neden oldu.

SHABER3.COM

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Genel Sekreteri Selami İleri, 25 yıldır sektörde olduğunu ilk kez bu kadar durgun bir dönem yaşandığını söyledi.

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’ın yazısına göre, sektörde satışların durma noktasına gelmesi nedeniyle işçi çıkarma, üretimi yavaşlatma veya durdurma gibi seçenekler değerlendiriliyor.

Selami İleri “Bu dönem tarım makina ve ekipmanları için satışların en yoğun olduğu dönem olarak bilinir. Bayiler gelir çeklerini verir, ürünleri alır, en hareketli dönem yaşanırdı. Fakat bu yıl ne gelen var, ne de satış” dedi ve ekledi:

“Özellikle gübre ve diğer girdilerdeki fiyat artışı nedeniyle tüketim azaldı. Gübre satışlarının üçte bir oranında azaldığı ifade ediliyor. Bu çiftçinin üretim yapmadığı, yapamayacağı anlamına geliyor. Üretim olmayınca tarım makina ve ekipmanı da alınmıyor.”

Eylül ayı itibariyle traktör satışlarında yüzde 63 daralma yaşandığını belirten İleri, yüksek girdi fiyatları nedeniyle pancar üretiminde bir kaçış olduğunu söyledi. Bütün bunların makina ve ekipman alımını azalttığını ve sektörün şu anda büyük bir durgunluk içinde olduğunu kaydetti.

Ziraat Bankası’nın 25 bin liraya kadar yüzde 75 faiz indirimli küçük ekipman kredisi verdiğini vurgulayan Selami İleri, bu kredinin limitinin artırılması, dosya masraflarının devlet tarafından karşılanması ve yüzde 100 düşük faizli olarak verilmesinin sektörde satışları artırabileceğini ifade etti
<< Önceki Haber Tarım makinesi sektörü de bitti: Ne gelen var ne giden,... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER