'Suriye'de 50 küsur şehit verdik ama ihaleler Türk müteahhitlere gidecek'

Erdoğan'ın başdanışmanı İlnur Çevik: Afrin'de 50 küsur şehit verdik ama iki önemli kazancımız var... Oradaki ihalelerde büyük pastayı Türk müteahhitler alacak.

SHABER3.COM

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik, Türkiye’nin Suriye’de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’nın Rusya’nın desteği sayesinde yapılabildiğini söyledi. 

Cumhuriyet‘in haberine göre, Başdanışman Çevik, “Rusya hava sahasını açmasaydı bırakın El Bab’a, Afrin’e girmeyi insansız hava aracı bile kaldıramazdık” diye konuştu.

’50 KÜSUR ŞEHİT VERDİK AMA İHALELER TÜRK MÜTEAHHİTLERİN’

CNN Türk’ten Hakan Çelik’in “Irak ve Suriye ile aramız çok iyi değil. Hatta Suriye liderinin gitmesini istedik. Buna rağmen oranın yeniden inşaasında ihaleler alabilir miyiz?” sorusu üzerine Çevik “Türkiye’nin inşaat kalitesi hiç bir yerde yok ve bu ülkelerin yanıbaşında. Benim aile şirketim orada inşaat yaptı. Süleymaniye Havaalanını biz yaptık. Onların istediği kalitede çimento, demir, inşaat malzemesi sadece Türkiye’de var. Irak, Musul yeniden inşa edilecek. Musul’un imarını Gaziantep mi yapar, Washington mu? Tabii ki Gaziantep yapar” dedi.

Hakan Çelik’in, “İnşa sürecinde Türkiye, Suriye ve Irak’tan büyük pastayı alcak mı?” sorusunu ise Başdanışman Çevik şöyle cevapladı:

“Tabi. Biz zamanında Irak’ta olsaydık çok daha fazla söz sahibi olacaktık. Suriye’de biz daha güçlüyüz. Her şeyimizle oradayız. Orada iki büyük kazancımız var. Mehmetçiğimizin büyük kahramanlığı ve özverisi iki tane önemli olay yaptı. Bir bizi Suriye’ye güçlü bir şekilde sokarak, geleceğmizi kurtardılar. Allah razı olsun şehitlerimiz ve gazilerimiz. Ama bakın 56 tane şehidimiz var, şimdi arttı 2 tane daha girdi. Bu şehitlerimiz, 50 küsur şehit var, eğer biz o şehitleri vermeseydik, Afrin’e girmeseydik, PKK’nın oradaki varlığı belki ileride bize Türkiye içinde 1000 şehide mal oalcaktı. Onların kendilerini feda etmeleri, belki 1000 kişiyi belki daha fazlasını kurtardı. Ben çok gururluyum.”

<< Önceki Haber 'Suriye'de 50 küsur şehit verdik ama ihaleler Türk müteahhitlere... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER