Sözcü Gazetesi'nden baskılara karşı ilginç tepki

Sözcü Gazetesi ve yazarları, muhalif medyaya el koyma iddialarına tepki olarak gazetenin manşeteni ve köşelerini boş bıraktı.

Sözcü Gazetesi'nden baskılara karşı ilginç tepki

Önceden verdiği bilgilerle birçok kumpası deşifre eden Fuat Avni'nin yeni bilgilerine göre, AKP, muhalif basını susturmak için operasyonlar yapıp bu kurumlara el koymayı planlıyor. Operasyon listesinde Zaman, Bugün, Sözcü, Taraf gibi gazetelerle, Akın İpek, Koç ve Aydın Doğan gibi iş adamları bulunuyor. Plana, her kesimden tepki yağarken, bugün operasyon listesinde ismi geçen Sözcü Gazetesi'nin yazarları, el koyma iddialarına tepki olarak köşelerini boş bıraktı.

Gazete, birinci sayfasından da “Sözcü susarsa Türkiye susar” başlığıyla manifesto yayınladı. Yazıda şu ifadeler kullanıldı: Çıktığı günden bu yana Atatürk ilkelerinden sapmayan, sadece gerçekleri yazan SÖZCÜ'ye dava üstüne dava açıyorlar. Kendi atadıkları hakim ve savcılarla çok rahat tekzip kararı aldırıyorlar. Son 1 yılda; SÖZCÜ'ye 57 dava açıldı. Savcılığa 67 haber için şikayette bulunuldu. Yazarlarımız Emin Çölaşan, Uğur Dündar,?Bekir Coşkun, Yılmaz Özdil, Necati Doğru, Mehmet Türker, Rahmi Turan, Soner?Yalçın, Saygı Öztürk ve Kemal Baytaş'a 60'a yakın tazminat ve ceza davası açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin adının geçmediği haberlere bile dava açıyor. Sadece ona değil, kızı ve oğullarının adının geçtiği haberler bile şikayet konusu oluyor… Amaçları SÖZCÜ ve her biri marka olan yazarlarını korkutmak, sindirmek, yazı yazamaz hale getirmek, kontrol altına alıp fikir ve ifade özgürlüğünü sıfırlamak.

Bu yetmezmiş gibi, Twitter jurnalcisi fuatavni'nin son günlerde ortaya attığı, başta SÖZCÜ Gazetesi olmak üzere tüm muhalif medyaya iktidar tarafından operasyon yapılacağı ve el konulacağı iddiaları gündemde… İktidardan kimse çıkıp da yandaşların bıyık altından kıs kıs güldüğü bu çirkin iddiaları yalanlamıyor.

SÖZCÜ bu baskı ve yıldırma ortamında korkmadan gerçekleri yazmaya devam edecek. Ancak tüm dünya duysun diye; darbe dönemlerinde bile yapılmamış baskılar yüzünden yazarlarımız köşelerini sadece bugün protesto için boş bıraktı. Bizi anlamaya çalışın.

<< Önceki Haber Sözcü Gazetesi'nden baskılara karşı ilginç tepki Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER