Şimşek ve Çetinkaya, Londra'da yatırımcılara yeni faiz artırımı sinyali verdi

Başbakan yardımcısı Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın Londra ziyaretinde uzlaşmacı bir tutum sergilediklerini ve 4 Haziran'da yayınlanacak Mayıs enflasyon verilerine göre faiz konusunda adım atacaklarını aktardı.

SHABER3.COM

İngiltere’nin başkenti Londra’da yatırımcılarla buluşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sert söylemini yumuşatarak yeni bir faiz artırımı sinyali verdiği bildirildi.

Reuters ve Bloomberg’in haberlerine göre iki gün süren toplantılarda Şimşek ve Çetinkaya, yatırımcılara enflasyonun yükselişi sürdüğü takdirde Merkez Bankası’nın yeniden müdahale edebileceği mesajını verdi.

İki ajans, haberlerini ismini vermek istemeyen iki yatırım uzmanına dayandırdı.

Ziyaret, Dolar/TL’nin çalkantılı haftasını takiben geldi.

Bloomberg’e konuşan Erdoğan, 24 Haziran seçimleri sonrası para politikasına daha fazla müdahil olacağını söylemiş, Dolar/TL’nin 4,92’yi geçen hızlı yükselişi de Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın bağımsızlığıyla ilgili kaygı yaratan bu sözlerine bağlanmıştı.

Merkez Bankası daha sonra 300 puanlık faiz artışı yaparak doları geriletmişti. Pazartesi günü de para politikasında sadeleşme hamlesi geldi.

Reuters’ın haberine göre Londra’da yatırımcılarla görüşen Mehmet Şimşek ve Murat Çetinkaya ise, Erdoğan’ın sert ‘faiz’ söylemini yumuşatarak Merkez Bankası’nın, lirayı korumak adına müdahale etme özgürlüğüne sahip olduğunu vurguladı.

Şimşek ve Çetinkaya ile görüşen yatırımcılardan ikisi, içeriden toplantı izlenimlerini Reuters muhabirleri Karin Strohecker ve Claire Milhench ile paylaştı.

İsmini vermek istemeyen iki kaynak, Şimşek ve Çetinkaya’nın “uzlaşmacı” bir tutum takındığını, görüşmelerin son derece sakin geçtiğini aktardı.

Yatırımcılardan biri “Verilen mesaj, geçen hafta Erdoğan’dan işittiklerimizden farklıydı” diye konuştu.

“Ekonomiye ilişkin kararlarda son sözü verenin Erdoğan olduğunu düşünmemek elde değil” diyen yatırımcı, lirayı kontrol altına almak için Şimşek’e gerekeni yapmasını söyleyenin de Erdoğan olduğu yorumunu yaptı.

Reuters’a konuşan kaynaklara göre, Yılmaz ve Çetinkaya Erdoğan’ın faiz ilgili açıklamalarını seçim atmosferinde yaptığına dikkat çekerek, o dönem “seçim modunda” verilmiş mesajlar olarak niteledi.

Bloomberg’in konuştuğu ismini vermeyen iki yatırımcı ise Türk yetkililerin 4 Haziran’da yayınlanacak Mayıs enflasyon verilerine göre faiz konusunda adım atacaklarına ilişkin sözlerini aktardı.

Haberde toplantıların ardından liranın dolar karşısında yüzde 0,9 artış gösterdiği vurgulandı.

Financial Times (FT) gazetesi de ikilinin üst düzey Londra ziyaretini sayfalarına taşıdı.

FT’nin haberine göre, lira dengesini yeniden kazanmış olsa da yatırımcılar, atılan adımların arkasında seçimlere kadar lirayı kontrol altında tutma amacı olabileceğinden şüpheleniyor: “24 Haziran milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan seçilirse, seçimlerden sonra Merkez Bankası’nın bağımsızlığı yeniden sorgulanabilir.
<< Önceki Haber Şimşek ve Çetinkaya, Londra'da yatırımcılara yeni... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER