Seçimden önce 'imar affı' çıkarıyorlar, adına da 'imar barışı' diyorlar

Binali Yıldırım kaçak ve ruhsatsız binalarla ilgili af düzenlemesini imar barışı diyerek ilginç sözlerle savundu

SHABER3.COM

Başbakan Binali Yıldırım, seçim öncesi çıkaracakları kapsamlı imar affıyla ilgili İzmir'de bunun imar affı değil imar barışı olduğunu öne sürdü. 

Kaçak yapılmış veya izinsiz, imara aykırı inşa edilmiş binaları affederken 'bundan sonra daha güzel şehirler inşa edeceğiz' diyebilen Binali Yıldırım yaptıkları seçim yatırımıyla ilgili ilginç ifadeler kullandı.

"10 gün içinde imar barışını çıkarıyoruz"

Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:     

"Türkiye'nin genelinde var olan bir sorun var. Mülkiyetle, imarla, ruhsatla ilgili bir sorun, bu bütün vatandaşlarımızın kanayan yarası. Binası var elektriği yok, binası var ruhsatı yok, binası var mülkiyeti kendisine ait değil. Bütün bunları ortadan kaldıracak ve bu yılların biriktirdiği sorunu çözecek düzenlemeyi önümüzdeki 10 gün içerisinde çıkarıyoruz. Bunun adı imar barışıdır.

Vatandaşımızla barışıyoruz ve bundan sonra da şehirlerimizin daha güzel inşa edilmesi, imar edilmesi için de gereken titizliği gösteriyoruz. Bu bir imar affı değildir, bu imar barışıdır. Mevcut durumu bir anlamda hak sahiplerinin lehine tescil etmektir. Ama vatandaşlarımız eğer binasını yenilemek istiyorsa, kentsel dönüşüme tabi tutmak istiyorsa, gereken bütün imar izinlerini alacak ve buna göre depreme dayanıklı imar planlarına uygun olarak yeniden yapabilecek. Bu Türkiye genelinde 12 milyon konutu ilgilendiriyor. Onun için bu çok önemli reform niteliğinde bir düzenlemedir."

<< Önceki Haber Seçimden önce 'imar affı' çıkarıyorlar, adına da... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER