Yerel seçim anketi... AKP üç büyük ilde %40'ın altına indi

Gezici Araştırma, AKP'nin oyunun Ankara ve İstanbul'da yüzde 40'ın altında olduğunu belirterek MHP ile ittifak yapılmaması durumunda büyükşehir belediyelerini kazanmasının zora gireceğini savundu.

SHABER3.COM

Gezici Araştırma, saha çalışmalarının ışığında Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için bir değerlendirme raporu paylaştı.

Diken'in aktardığına göre, anketlerle ilgili noktasal rakamsal sonuçları paylaşmayan şirketin AKP'nin alacağı sonuca odaklı analizlerinden satır başları şöyle:

— MHP'li seçmen üzerinde parti lideri Devlet Bahçeli'nin kararına uyma konusunda bir sorun yaşanmayacak ve yüksek oranda parti kararına uyulacak.

— AKP'nin oyu İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa vs. hedeflediği illerde yüzde 40'ın altında.

— AKP'nin MHP'nin desteğini almadan büyükşehirleri kazanması zor.

'HDP SEÇMENİ RENK VERMİYOR, AKP KÜRTLERİN İLK PARTİSİ'

- HDP'li seçmen yerel seçimlerde sessiz bir duruş göstermekte ve seçmen davranışı konusunda önemli bir emare ortaya koymamakta. Kürt seçmenlerin hâlihazırda ilk partisi AKP.

— Adayların belirlenmesi konusunda ise her ne kadar büyükşehir olmasına rağmen hemşerilik bağları İstanbul'da seçmen davranışı ve oy verme teamülleri açından önemli bir kriter olmaya devam ediyor.

— Partilerin özellikle Karadenizli aday çıkarma konusundaki geleneklerinin devam edeceği görülüyor.

'AKP MODERN, EĞİTİMLİ İNSANLARA YÖNELECEK'

- Yerel seçim cumhurbaşkanlığı sisteminin de ruhuna uygun olarak özellikle AKP açısından geleneksel kalıpların dışından modern, eğitimli, ekonomik ve sosyal anlamda bağlantıları kuvvetli insanlardan oluşacak.

— AKP Ankara'da özellikle kamuoyu tarafından yakından tanınan, imajı ve popülaritesi yüksek milliyetçi kesime hitap edebilecek bir adayla seçimlere girecek.

— İzmir'de AKP seküler çizgide, göçmen, modern yaşam tarzına sahip, milliyetçi duyarlılığı yüksek bir adayla farkındalık oluşturabilir. Cumhur ittifakının yerel seçimlerde hukuken gerçekleşmesi durumunda İzmir'de farklı gelişmelerin olması ihtimal dahilinde.
<< Önceki Haber Yerel seçim anketi... AKP üç büyük ilde %40'ın altına indi Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER