Sahte pasaportla 48 yıl Almanya'da çalıştı, emekli oldu

Sahte pasaportla Almanya'da 48 yıl yolculuk yaptı, çalıştı, emekli oldu. Sonunda yakayı ele verdi...

SHABER3.COM

1970 yılında işçi olarak gitmek istediği Almanya'nın başvurusunu reddetmesi üzerine Musa K. başvurusu kabul olan hasta kuzeninin pasaportuyla gitti. 48 yıl boyunca Türkiye ve Almanya arasında gidip gelen Musa K. girdiği işten emekli oldu. Musa K. Almanya'ya gitmek için yeni pasaport başvurusu yapınca yakalandı. 

Habertürk’ten Enis Yıldırım’ın haberine göre, sahte pasaportla 48 yıl boyunca Almanya ile Türkiye arasında rahatlıkla gidip gelen Musa K., sonunda yakayı ele verdi. İşçilere bir makineyi öğretmek için Almanya’ya gitmek üzere yeniden pasaport başvurusu yapan Musa K.’dan şüphelenen Akçaabat İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir polis memuru, sahtekarlığı 48 yıl sonra ortaya çıkardı. Veysel K.’nın bilgi sahibi, Musa K.’nın ise şüpheli sıfatıyla ifadesi alındı.

Resmi belgede sahtecilik yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Musa K., “Veysel ile Almanya’ya gitmek üzere müracaatta bulunduk. Bana çıkmadı, Veysel’e izin çıktı. Veysel o dönemde hasta olduğundan ve okuryazar olmadığından Almanya’ya gitmedi. Bunun üzerine konuştuk ve Almanya’ya gitmem için anlaştık. Pasaport çıkarttım ve Almanya’ya gittim. Almanya’da Veysel K. ismiyle çalıştım ve emekli oldum. Emekli olduktan sonra Türkiye’ye döndüm. Pasaport şubeye Almanya’ya gitmek üzere başvuruda bulundum. Polisler yeğenim Mustafa K.’yı aradılar. Mustafa emniyete gitmiş. Pasaportun dedesi Veysel K.’ya fakat resmin bana ait olduğunu söylemiş” dedi.

‘Musa ile 2 yıllık anlaşma yaptık’

Bilgi sahibi olarak ifadesi alınan Veysel K. da “1970 yılında bana vize çıktı. Okuryazar olmadığım ve hasta olduğum için Almanya’ya gidemedim. Ancak dayımın oğlu Musa, benim adıma düzenlenmiş pasaporta kendi fotoğrafını yapıştırarak Almanya’ya gitti. Kendisi ile iki yıllığına anlaşmıştık. Daha sonra bana pasaportumu vermedi. Musa’yı bu süreçten sonra görmedim. Polisler beni aradı ve pasaportumu gelip almamı söyledi. Benim böyle bir müracaatımın olmadığını söyledim” diye konuştu. Hakkında ‘belgede sahtecilik’ suçundan soruşturma başlatılan ve savcılığa sevk edilen Musa K.’nın tutuksuz yargılanmasına karar verildi.
<< Önceki Haber Sahte pasaportla 48 yıl Almanya'da çalıştı, emekli oldu Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER