Rusya'dan şok talep: Afrin'i boşaltıp kontrolünü Esad'a bırakın

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afrin Harekatı'na ilişkin olarak, Tayyip Erdoğan'ın Türk güçlerinin Afrin'de kalacağını hiçbir zaman söylemediğini ve operasyonun sona ermesinin ardından Türkiye'nin bu bölgenin kontrolünü Suriye hükümetine geri vermesi gerektiğini belirtti.

SHABER3.COM

AKP'nin yeni yakın müttefiki Rusya'dan şok bir istek geldi. Rusya, Suriye topraklarında bulunan ve 50'nin üzerinde şehit verilerek girilen Afrin'in kontrolünün Suriye'de Beşar Esad yönetimine verilmesini istedi.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov'a Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki Afrin'de düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı hakkında bir soru yöneltildi.

Lavrov soruya  "Erdoğan, Türkiye'nin Afrin'i işgal etmek istediğini hiçbir zaman söylemedi. Nitekim biz de Afrin'deki durumu normalleştirmede en kolay yöntemin, Türkler buradaki hedeflerine ulaştıklarını söylediklerinde, bu bölgenin kontrolünün Suriye hükümetine geri verilmesi olacağına inanıyoruz" dedi.

Lavrov, Afrin konusunda bundan başka bir görüşü desteklemediklerini de ekledi.

'ERDOĞAN, TÜRKİYE'NİN AFRİN'İ İŞGAL ETMEK İSTEDİĞİNİ HİÇBİR ZAMAN SÖYLEMEDİ'

Diğer taraftan Lavrov, Astana sürecinin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran'ın liderlerinin geçen hafta Ankara'da gerçekleştirdiği üçlü zirvede Afrin'deki gelişmeleri konuşup konuşmadığı sorusu üzerine ise şunları söyledi:

"(Afrin), Erdoğan'ın pek çok defa bahsettiği pozisyon üzerinden konuşuldu: ABD, Kürt gruplarla flört etmeye başlayıp onlardan Irak sınırında bir tür güvenli bölge oluşturma planları yapınca, Erdoğan bu planları Türkiye'nin güvenlik çıkarlarına bir tehdit olarak gördü. Fakat Erdoğan, Türkiye'nin Afrin'i işgal etmek istediğini hiçbir zaman söylemedi."

<< Önceki Haber Rusya'dan şok talep: Afrin'i boşaltıp kontrolünü Esad'a... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER