Putin'den ilginç Erdoğan analizi: Avrupa'ya rağmen Erdoğan ne istediysek yaptı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yorumda bulundu. Rus Başkan Putin, Fransa'nın Erdoğan ile kolayca iyi ilişkiler kurabileceğini söyledi.

SHABER3.COM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, video konferansla katıldığı Uluslararası Tartışma Kulübü Valday'ın toplantısında Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yorumda bulundu. Rus Başkan Putin, Rusya'nın Doğu Akdeniz'de arabulucu olabileceğini söyledi.

Video konferansta soruları yanıtlayan Rus lider, Türkiye ile Fransa arasında Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginlikte Rusya'nın ara bulucu olması gibi bir pozisyonu olup olmayacağı konusundaki bir soruya, ülkesinin hem Fransa hem de Türkiye ile iyi ilişkileri olduğunu belirtti.

ERDOĞAN ESNEK BİR LİDER, FRANSA İLE ANLAŞABİLİR
Putin, "Fransa ile tam teşekküllü olmasa da iyi ve sürdürülebilir ilişkilerimiz var. Türkiye ile iş birliği hacmi büyüyor. Türkiye bizim komşumuz. Hem Türkiye hem de Rusya için ilişkilerimiz önemlidir. Bu durumda iki ülke arasında bizim ara buluculuğumuza ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Hem Türkiye hem de Fransa gibi ülkeler ilişkilerini kendileri çözebilir. Erdoğan'ın pozisyonu sert gözükse de onun esnek olduğunu biliyorum. Onunla ortak dilde konuşulabilir. Bu yüzden bu durumun da iyileşeceğini umuyorum." şeklinde konuştu. 
 
AVRUPA SORUN ÇIKARTTI, ERDOĞAN NE İSTESEK YAPTI
Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerden de bahseden Vladimir Putin, ikili ticaret hacminin 20 milyar dolardan fazla olduğuna işaret etti. 

Türkiye'nin bu iş birliğinin devam etmesinden yana olduğunu ifade eden Putin, "Erdoğan, baskılara rağmen bağımsız dış politika izliyor. Onunla çok kısa sürede TürkAkım projesini gerçekleştirdik. Fakat Avrupa ile bunu hızlı şekilde yapamıyoruz." diye konuştu. Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesini gerçekleştirme konusunda Avrupa ile sorunlar yaşadıklarını anımsatan Vladimir Putin, "Halbuki Türkiye ile tepkilere rağmen kendi milli değerlerimizi anlayarak bunu (TürkAkım projesi) çok hızlı yaptık. Erdoğan, 'bunu gerçekleştireceğiz' dedi ve biz bunu gerçekleştirdik. Türkiye, askeri teknik iş birliği alanında da S-400 sistemini almayı kararlaştırdı ve satın aldı. Böyle bir ortakla çalışmak çok hoş ve güvenli." değerlendirmesinde bulundu.

DAĞLIK KARABAĞ'DA 5 BİN CAN KAYBI VAR
Valday’ın toplantısında, Ermenistan'ın işgali altındaki Dağlık Karabağ'daki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Putin, çatışmalarda, her iki taraftan da ayrı ayrı 2 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 5 bine yaklaştığını söyledi. Rusya’nın hem Azerbaycan hem Ermenistan ile her zaman iyi ilişkileri olduğunu belirten Putin, Rusya’da 2 milyondan fazla Ermeni ve yaklaşık 2 milyon Azerbaycanlının yaşadığını bildirdi. Bu kimselerin Rusya’da çalışarak milyarlarca doları ailelerine gönderdiğine dikkat çeken Putin, ayrıca bu kimselerin Rusya'da insani yardım seviyesinde sürdürülebilir yakın ilişkileri olduğunu da vurguladı.

<< Önceki Haber Putin'den ilginç Erdoğan analizi: Avrupa'ya rağmen Erdoğan... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER