Erdoğan, ABD'ye Moskova'dan cevap verdi: S-400 işi bitmiştir

ABD ile Türkiye arasındaki füze krizinde son sözler Rusya'nın başşehri Moskova'da söylendi. Rus lider Putin, "S-400'lerin teslimatı önceliğimiz." derken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ""Bir şeyin akdini, sözleşmesini yapmışsak, bu iş bitmiştir." ifadelerini kullandı.

SHABER3.COM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beraberinde üst düzey bir heyet ile Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. 

İkilinin bire bir ve sonrasında heyetler arası görüşmelerinin ardından gerçekleştirdikleri basın toplantısında Suriye'deki iç savaş, S-400 füze sistemleri ve ikili ticarete ilişkin mesajlar verildi.

İDLİB'DE ORTAK DEVRİYE AÇIKLAMASI

Putin, Astana ve Soçi süreçleri dâhilinde Suriye'nin İdlib vilayeti ile ilgili olarak alınan kararlara temas etti. Rus lider bugüne kadar Türkiye'nin gözlem faaliyetleri yürütmesinin öngörüldüğü bölgeye ilişkin "ortak devriye" açıklaması yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Erdoğan ile Kremlin Sarayı'nda başbaşa görüştü.

GÖZLEM FAALİYETLERİNDE MUTABAKATA VARILAMADI

Rusya Devlet Başkanı, "Temelde müşterek devriye faaliyetlerine, en azından iki taraftan da devriyeye başlıyoruz." ifadesini kullandı, ancak bölgedeki gözlem faaliyetlerinin nasıl yürütüleceğine dair bir mutabakat sağlanamadığını söyledi. 

Putin, "Şu ana kadar bir gözlem merkezi kuramadık, fakat eminim yakında bunu başaracağız." şeklinde konuştu.

Erdoğan da İdlib'deki durumla ilgili olarak, "Şu an itibarıyla atmamız gereken adımları attık, atmaya da devam edeceğiz. Çünkü geri dönmemiz mümkün değil." değerlendirmesinde bulundu.

"S-400'LERİN TESLİMATI ÖNCELİĞİMİZ"

Görüşmede, Türkiye ile ABD arasında son dönemde gerginlik kaynağı olan Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri de gündeme geldi. 

S-400'lerin teslimatının kendileri için bir öncelik olduğunu belirten Rusya Devlet Başkanı, "Ülkelerimiz savunma işbirliğini arttırmak için ciddi görevlerle karşı karşıya. Bunlardan ilki de S-400 füze sistemleriyle ilgili yaptığımız sözleşme ile belirtilen teslimatın Türkiye'ye yapılmasıdır." dedi. 

Putin, Erdoğan ile birlikte S-400 hava savunma sisteminin Türkiye'ye teslimatına öncelikli konu olarak baktıklarını söyledi.
 
Putin ayrıca iki ülkenin başka alanlarda da askeri işbirliğine gidebileceğini açıkladı, ancak buna ilişkin ayrıntı vermedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da S-400'lere ilişkin olarak, "Bir şeyin akdini, sözleşmesini yapmışsak, bu iş bitmiştir." dedi. Erdoğan, S-400 kararının Türkiye'nin egemenlik hakkı ve tasarrufu olduğunu vurguladı.

Putin, Türkiye ile askeri konularda da işbirliği anlaşması yaptıklarını belirtti, ancak işbirliğinin teferruatı hakkında bilgi vermedi.

TİCARİ İŞBİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRME MESAJI

Erdoğan ile Putin'in görüşmesi sırasında 8'inci Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konsey Toplantısı gerçekleşirken, toplantıda konuşulan konular uyarınca ikili ticaret ve ekonomik ilişkiler alanlarında da mesajlar verildi.

İki ülke arasında enerji alanında yapılan işbirliğine dikkat çeken Putin, Rusya'dan gelip Karadeniz'den geçerek Türkiye'ye ulaşacak Türk Akımı doğalgaz boru hattı ile Akkuyu Nükleer Santrali projelerinin önemini vurguladı.

BÖLGENİN ENERJİ GÜVENLİĞİ VURGUSU

Rusya'nın devlete ait haber ajansı TASS'ın bildirdiğine göre Putin, "Her iki proje de en yüksek çevresel ve teknolojik gerekliliklere ve standartlara hizmet edecek şekilde tasarlanmış olup bölgenin ve Avrupa'nın enerji güvenliğini sağlamada en önemli bileşenler olacak." ifadesini kullandı.
<< Önceki Haber Erdoğan, ABD'ye Moskova'dan cevap verdi: S-400 işi bitmiştir Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER