Psikopat katil istihbarat elemanı mıydı?

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 4 akademisyeni katleden Volkan Bayar, şikayet ettiği öğretim üyesi için verdiği dilekçede “Şahısla ilgili istihbarat raporlarının gelmesini bekledim” dediği ortaya çıktı.

SHABER3.COM

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde 4 kişiyi katleden Volkan Bayar’ın, özellikle cemaat mensubu olduğunu düşündüğü kişiler üzerine yaptığı fişlemeler ve ihbarlarla ilgili Emniyet istihbaratıyla ilişkisi olduğu ifade ediliyor. Bayar, şikayet ettiği bir başka öğretim üyesine açtığı hakaret davasına verdiği dilekçede, “Şahsın F… üyesi olabileceğini değerlendirmekteydim. Ancak her şeye rağmen şahısla ilgili istihbarat raporlarının gelmesini bekledim” ifadelerini kullanmış. O öğretim üyesi Bayar’ın bağlantılarının araştırılması gerektiğini söylüyor.
 
Cinayetlerin ardından Bayar’a yönelik pekçok bilgi ve iddia da ortaya saçıldı. Babası istihbarat kökenli bir polis olan Bayar’ın Emniyet’le yakın ilişkide olduğu iddiaları da tartışma konularından biriydi.

BAYAR İSTİHBARAT ELEMANI MI?

Cinayetlerden 2 gün önce Bayar’ın Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na verdiği dilekçede de bu iddiayı destekler ifadeleri mevcut. Bayar davayı, Osmangazi Üniversitesi’nde görevliyken SÖZDE “F…’cü” diye şikayet ettiği Yrd. Doç. Dr. Yalçın Bay’a karşı açmış. Davanın konusu ise hakaret. İhraç edildikten sonra kendisi için “Tetikçi” demesi üzerine Bay’a dava açan Bayar, karar duruşmasına verdiği dilekçede “Şahsın F… üyesi olabileceğini değerlendirmekteydim. Ancak her şeye rağmen şahısla ilgili istihbarat raporlarının gelmesini bekledim” ifadelerini kullanmış.

Bay, katliamcı akademisyenin bağlantılarının araştırılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Duruşmalar sırasında mahkemede eşimden boşanmış olduğumu iddia etti. Böyle bir durumun söz konusu olmadığını ispat ederek, bunu neden uydurduğunu sordum. ‘Bana Emniyet’ten öyle bir bilgi geldi’ dedi. Böyle bir bilgiyi kim, neden bu insanla paylaşır; bunların ortaya çıkması gerekiyor. Beni 2012’den beri takip ettiğini söyledi. Bir kere, üniversitedeki görevime 2013’te başladım. Hangi yetki ve sıfatla insanları takip ediyor. Ben nasıl sorgulanıyorsam, bu caniyi koruyan ve sorgulanması gereken birçok kişi olduğunu düşünüyorum. Benim hakkımdaki iddialarının küçük araştırmalarla asılsız olduğu anlaşılıyor.''

EMNİYET REDDETTİ

Öte yandan Emniyet’ten de Bayar’la ilgili iddialar üzerine bir açıklama yapıldı.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, “Bayar ne 15 Temmuz öncesi ne de sonrasında Eskişehir ilinde istihbarat elamanı veya muhbiri olarak çalışmamış ve bu yönde kendisi ile görüşülmemiştir. Emniyete sürekli olarak gelip gittiği ve sık sık iletişime geçtiği iddiası tamamen asılsızdır” denildi

Milliyet
<< Önceki Haber Psikopat katil istihbarat elemanı mıydı? Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER