Önce AKP'ye yüklendi sonra köşk adayını değerlendirdi

Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli'den, muhalefetin adayı İhsanoğlu ve Musul krizi ile ilgili dikkat çeken açıklamalar...

Önce AKP'ye yüklendi sonra köşk adayını değerlendirdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli'nin, Musul'da Türk Konsolosluğu'nun basılarak çalışanlarının kaçırılması için "AKP'nin IŞİD'i biberonla beslediği" söylemi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için belirlenen 'Çatı aday' Ekmeleddin İhsanoğlu için de Bahçeli "Cumhurbaşkanı herkesi temsil etsin dedik." vurgusuyla, "Bilgili, birikimli, çelebi ruhlu bir bilim insanıdır. 10 yıla yakın sürdürdüğü görevinde çok başarılı olmuştur. Siyasetle organik bir bağının olmadığı hepimizin malumudur. Şu zamanda aday olması Türkiye için bir şanstır." ifadelerine yer verdi.

Bahçeli'nin konuşmasından satırbaşları...

Türkiye’nin en ciddi açmazı 17/25 Recep Tayyip Erdoğan’dır. Küresel cinayet ve ölüm projesi tıpış tıpış eş başkanlık yapan bu şahıstır. AKP hükümeti yıkıma memur edilmiş şer yuvasıdır. Batı hayranı, bölücülük meraklısı bir menfaat oluşumudur.

Günlerdir IŞİD’in istilasını izliyoruz. Irak sancılı ve kanlı bir parçalanmayla karşı karşıyadır. Irak, kardeşin kardeşe ölüm yağdırdığı cehennem vadisine hapsolmuştur. IŞİD örgütü MS 4. Yüzyıldan sonra Avrupa’ya akın akın istila eden barbar kavimlerden öz itibariyle farksızdır. El-Kaide' class='textetiket' title='El Kaide haberleri'>El Kaide’nin kuluçkasından çıkan radikal bir örgütün saldırılarına şahit olmaktadır.

150 km2lik bölgeyi bu terör örgütü ele geçirmiştir. Musul ve güney kısmını ele geçirmesiyle işgal altındaki Suriye ve Irak toprakları birbirine eklemlenmiştir. Irak ordusu çil yavrusu gibi dağılmaktadır. Bu durum uluslararası hukuka ağır bir darbedir. Eli silahlı IŞİD örgütünün mezhepçi hareket ederek Irak topraklarına ilişmesi caniliğin mevzi kazanmasıdır.

MAALESEF AKP'DE İÇİNDE


IŞİD Ortadoğu’nun yeni bir baş belasıdır. IŞİD’e yardım ve yataklık yapanlar, bugünlerde dökülen kanlardan doğal olarak sorumludur. Maalesef ki AKP’de içindedir. IŞİD canavarını azdıran karanlık elin küflü bir halkasıdır.

Türkiye ile Suriye sınırındaki 2 geçiş kapısı IŞİD’in kontrolündedir. İşsiz, yarınsız ve vicdansız yığınlar El Kaide, El Nusra ve IŞİD gibi terör çetelerini diri ve zinde tutmuştur.

AKP’nin bu terör gruplarıyla belli ve belirsiz mesafe koyması kalıcı sonuçlar doğurmamıştır.

DAVUTOĞLU'NUN STRATEJİK ÇARESİZLİĞİ...

Dışişleri Bakanı’nın Şubat ayında TV’de Suriye’yi kastederek ‘’IŞİD denilen suç yapılanması rejimle çalışan bir yapılanma‘’ sözü gecikmiş bir itiraftır. Muhtemel riskleri öngörememesi içine düştüğü stratejik çaresizliğin hazin bir neticesidir. Bazı deliller AKP’nin hala vahşi örgütlerle aynı potada olduğuna işaret etmektedir.

ANLAŞILAN AKP'DEN EMİR GİTTİ

Musul Konsolosluğu IŞİD militanları tarafından kuşatılmıştır. Bu esnada hiçbir çatışma yaşanmadı. Bu durum bizce manidar. Özel harekat tek kurşun bile atmadı. Anlaşılan AKP’den giden emir de bu yöndedir.

IŞİD aynı zamanda Türkiye’ye saldırmıştır. Türk bayrağını alçakça indirmiştir. Başbakan bunlar senin için bir anlam ifade ediyor mu? Sen bu esnada evladının anlamadığı lisanla rüşveti mi tarif ediyordun. Cebini parayla dolduran aslan parçası Erdoğan’dan IŞİD’e en ufak bir itiraz gelmemiştir. Başbakan Obama’dan yüz bulamayınca başkan yardımcısından telefon trafiğiyle icazet beklemiştir.

Başbakan muhalefete nasıl kara çalarım derdinde. Bu nasıl kendini bilmezliktir. Ne bitmez çalışmadır ki bir haftadır konsolosluğumuzdan silah zoruyla çıkarılan 49 vatandaşımız hala kurtarılmamıştır. 31 vatandaşımızın akibeti ise meçhuldür.

Türkiye’ye meydan okumanın bedelini IŞİD’e ödetecektin. Rehin alınan vatandaşlarımızın başına bir şey geldiğinde bunu neyle izah edeceklerini sordu ve bunlarla kendini avuttu. Başbakan ya IŞİD taraftarıdır ya da acizdir. Biz vatandaşlarımız derhal kurtarılmalı diyoruz, Başbakan laf ebeliği yapmıştır.

'CUMHURBAŞKANI HERKESİ TEMSİL ETSİN' DEDİK


Seçimin demokratik usuller ve demokratik sabırla sağlanması şarttır. MHP öteden beri cumhurbaşkanı makamına oturacak şahsiyetin kucaklayıcı ve kapsayıcı olması gerektiğini savunmuştur. Cumhura baş seçeceğimize göre uzlaşmanın önemine değindik. Cumhurbaşkanı herkesi temsil etsin dedik. 16 Mayıs'tan beri yoğun temaslarda bulunduk. Sonunda uzlaşma arayışlarımız meyvesini vermiştir.

CHP dün aday teklifi ile geldi. CHP’nin önerisi bizi memnun etmiştir. MHP bu teklifi benimsemiş, makul ve yerinde bulmuştur. 12. Cumhurbaşkanı adayı olarak sayın Prof. Dr. İhsanoğlu’nun ismi üzerinde mutabakat sağladığımızı tekrar belirmek isterim. Daha önce görüştüğümüz siyasi partilerin bu gelişmeye sıcak yaklaşacaklarını ümit ediyoruz. Bu saygın ismin hayırlı olmasını niyaz ediyorum. Bu uzlaşmanın gelecek için umut verdiğini belirtmek istiyorum.

TÜRKİYE İÇİN BİR ŞANS

Bilgili, birikimli, çelebi ruhlu bir bilim insanıdır. 10 yıla yakın sürdürdüğü görevinde çok başarılı olmuştur. Siyasetle organik bir bağının olmadığı hepimizin malumudur. Şu zamanda aday olması Türkiye için bir şanstır.
<< Önceki Haber Önce AKP'ye yüklendi sonra köşk adayını değerlendirdi Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER