Necmiye Alpay tutuklandı

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gazetenin Yayın Danışma Kurulu Üyesi Necmiye Alpay tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Alpay Sulh ceza hakimi tarafından tutuklandı.

Necmiye Alpay tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Umut Tepe'nin Özgür Gündem gazetesi hakkında başlattığı soruşturma kapsamında dilbilimci, yazar Necmiye Alpay dün ifade verdi. Savcı Tepe, Alpay'ı ifadesinin ardından tutuklama istemiyle İstanbul nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevketti.

Adliyeye sevk edilen Necmiye Alpay tutuklandı.

Alpay savcılık ifadesinde, Türk dili üzerine çalışmalar yaptığını, Radikal ve Milliyet gazetesinde de yazılarının yayınlandığını belirterek, terör ve şiddete her zaman karşı olduğunu söyledi.

"Terör ve şiddet olmasın diye hep çabaladım" diyen Alpay, "Özgür Gündem gazetesinin yayınlanmasını Kürt sorununun çözülmesine katkıda bulunacağı, çatışmaların ve ölümlerin önüne geçilebileceği düşüncesiyle destekledim. Toplumda gerginlikleri azaltabileceği düşüncesiyle böyle bir gazetenin çıkması gerektiğini düşündüğüm için Yayın Danışma Kurulu Üyeliği teklifini kabul ettim" dedi. 

"Yayın politikasını belirleme yetkim yok"

Alpay, gazetenin PKK/KCK örgütünün yayın organı olup olmadığı konusunda fikir beyan edemeyeceğini ve örgütün dağ kadrosundaki yöneticilerin bu gazetede yazılar yazdığını bilmediğini ifade etti.

Alpay ifadesine şu şekilde devam etti:

"Çok eski zamanlarda Abdullah Öcalan'ın Ali Fırat mahlas ismiyle yazılar yazdığını duymuştum. Yanlış hatırlamıyorsam 4 yıldır gazetenin künyesinde yayın danışma kurulu üyesi olarak gösterilmekteyim. Bu tamamiyle sembolik bir görevdir. Benim ve diğer danışma kurulu üyelerinin gazetenin yayın politikasını belirleme yetkimiz yoktur. Bu gazetede yazılarım da yayınlanmamaktadır."
<< Önceki Haber Necmiye Alpay tutuklandı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER