Naci Görür'den korkutan deprem uyarısı! O bölgeye dikkat çekti

Adıyaman'da "Depreme Dirençli Kentler Sempozyumu"nda konuşan Prof. Dr. Naci Görür, Doğu Anadolu Fayı'na dikkat çekti. 7 ve üzerinde depremlerin olabileceğine vurgu yapan Görür, hem yetkililere hem de vatandaşlara uyarıda bulundu. İşte Doğu Anadolu Fayı'nın geçtiği iller...

SHABER3.COM

Sözcü'de yer alan habere göre İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depreme dirençli kentler yapılması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Görür, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen "Depreme Dirençli Kentler Sempozyumu"ndaki konuşmasında, Türkiye'de ilk kez 'Dirençli Kentler' deyimini kendisinin gündeme getirdiğini söyledi.

"DAHA MİLYONLARCA YIL DEVAM EDECEK"

Günümüzde birçok insanın ve siyasilerin "dirençli kentler" deyimini kullanmaya başladığını ifade eden Görür, şöyle konuştu:

"Hükümet veya muhalefet cephesindeki belediye başkan adayları halka vadettiğinde deprem dirençli kentler inşa edeceğiz diyorlar. Bu elbette ki 6 Şubat depreminin farkındalığı. Bu coğrafyada, 13,6 milyon sene önce deprem mekanizması oluştu. 13,6 milyon seneden beri depremler devam ediyor. Daha milyonlarca yıl devam edecek. O yüzden bu ülkenin bir numaralı gündemi deprem olmalı. Şimdi biz depremleri durduramayacağımıza göre her depremde de 10 binleri, 50 binleri toprağa veremeyeceğimize göre ne yapabilirizi araştırmalıyız. Depremde ayakta durmak için deprem dirençli kentler yapabilir."

O BÖLGEYE DİKKAT ÇEKTİ

Deprem konusunda uyarılarda bulunan Görür, şöyle konuştu:

*Doğu Anadolu Fayı muhakkak zamanı geldiğinde depremi üretir. Bu bölge de sürekli olarak 7 ve 7'nin üzerinde depremlerle tahrip olmuştur.

*Deprem yaşayan bir kentin insanlarısınız. 'Deprem olacak mı?' demek, güneş doğacak mı, akşam olacak mı demek kadar abes bir şey. Adıyaman kendi depremini yaşamadı. Siz komşunun depremini duydunuz.

"TAM 5 MİLYON TON DİNAMİTİN AYNI ANDA PATLAMASI..."

*O deprem nereden geldi? Doğu Anadolu Fayı kırıldığı için siz de yakın olduğunuz için onu duydunuz. Bu deprem olduğunda içindeki enerjinin yüzde 20'sini kırılmamış faylara veya komşu faylara transfer eder.

*Şimdi düşünün bu fay kırıldığı zaman tam 5 milyon ton dinamitin aynı anda patlamasına tek gelen bir enerjiyi açığa çıkardı. Muazzam bir enerji.

DOĞU ANADOLU FAY HATTI HANGİ İLLERDEN GEÇİYOR?

Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Bingöl, Elazığ, Muş'a kadar devam eden Doğu Anadolu Fay Hattı, Erzincan'la birlikte Kuzey Anadolu Fay Hattı'yla birleşiyor.
<< Önceki Haber Naci Görür'den korkutan deprem uyarısı! O bölgeye dikkat... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER