Menbiç'te yeni gerginlik, ABD'den asker takviyesi

Ankara-Washington hattındaki Menbiç gerilimi sürerken, ABD'nin kente geçen hafta asker takviyesi yaptığı açıklandı. ABD ordu sözcüsü Albay Thomas F. Veale takviyenin 'Menbic'deki koalisyon askerlerini korumak için yapıldığını' söyledi.

SHABER3.COM

ABD’nin, Türkiye’nin Afrin harekâtını genişletme sinyali verdiği noktalardan Menbiç’deki asker sayısını artırdığı ortaya çıktı. ABD ordu sözcüsü ve IŞİD’le mücadele koalisyonunun halkla ilişkiler direktörü Albay Veale, Menbiç’deki Amerikan özel operasyonlar birliğinin bu hafta genişletildiğini açıkladı.

Amerika’nın Sesi’ne (Voice of Amerika) konuşan Veale, bu adımın Menbic’deki koalisyon askerlerini korumak için atıldığını söyledi; takviye askerlerin sayısıyla ilgili bilgi vermeyi reddetti. Veale, ‘güçlerin, tehditle orantılı biçimde korunduğunu’ söylemekle yetindi; “Koalisyon güçleri, Menbic Askeri Konseyi ile resmi ilişkileri üzerinden, operasyonlar için ortak bir işbirliği mekanizması oluşturuyor” dedi.

Amerika’nın Sesi ise ABD güçlerinin Menbiç’in kuzeybatısındaki Sayur Çayı vadisi boyunca yerleştiğini, bu bölgenin ÖSO mevzilerine sınır olduğunu yazdı. 
<< Önceki Haber Menbiç'te yeni gerginlik, ABD'den asker takviyesi Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER