Malezya eski Başbakan yardımcısı da gözaltında

Malezya'nın eski Başbakan Yardımcısı ve muhalefetteki Birleşik Malay Ulusal Partisi (UMNO) lideri Ahmet Zahid Hamidi, 1MDB isimli yolsuzluk soruşturması kapsamında Malezya Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu'na (MACC) ifade verdi.

SHABER3.COM

Komisyondan yapılan açıklamada, sabah saatlerinde sorgulanan Zahid Ahmed'in gözaltına alınmasına karar verildiği ve cuma günü başkent Kuala Lumpur'da hakim karşısına çıkarılacağı bildirildi.

Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, Zahid Ahmed'in, "Akalbudi" isimli sosyal yardım kuruluşundaki fonlardan zimmetine para geçirmek, görevi kötüye kullanmak, güven ihlali ve kara para aklamak gibi başlıklardan suçlandığını aktardı.

Zahid Ahmed'e, 2014-2015 döneminde söz konusu kuruluşun fonundan 800 bin Malezya Ringgiti'nin kendisi ve eşinin kredi kartı faturalarının ödenmesi için kullanıldığı iddialarının sorulacağı da kaydedildi.

İddiaları reddeden Zahid Ahmed, kuruluşa ait fonlardan yapılan ödemelerin, yardımcısının bir hatasından kaynaklandığını ve hatayı kendisinin düzelttiğini belirtiyor.

Malezya'da eski Başbakan Necip yeniden hakim karşısında

Malezya'nın eski Başbakanı Necip Rezak, perşembe günü milyarlarca dolarlık yolsuzluk soruşturması kapsamında beşinci kez hakim karşısına çıktı.

Necip, ifadesi alınmak üzere yerel saatle 09.00 sularında Putrajaya'daki Malezya Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (MACC) merkez binasına geldi ve yaklaşık 4 saat sorgulandı.

Necip'in, Malezya kalkınma fonu "1Malaysia Development Berhad" (1MDB) ile Birleşik Arap Emirlikleri hükümetinin kurduğu International Petroleum Co (IPIC) şirketi arasındaki ticarete ilişkin yapılan araştırmaya dair sorgulandığı öğrenildi.

Bundan önce 4 defa daha sorgulanan Necip, en son 16 Ekim'de mahkemeye çağrılmıştı.

1MDB yolsuzluk suçlamaları

Malezya Kalkınma Fonu "1Malaysia Development Berhad" (1MDB) soruşturmasında yer alan belgelere göre, eski Başbakan Necip Rezak, fona bağlı aracı kurum, banka ve kuruluşlar aracılığıyla kişisel banka hesaplarına 681 milyon dolar transfer etmekle suçlanıyor.

Malezyalılar, 1MDB davası dahil olmak üzere 32 ayrı başlıktan suçlanan Necip Rezak'ın yargılanması için günlerce gösteri düzenlemişti.

Başsavcılık, 1MDB kapsamında gündeme gelen Necip Rezak'ın beş şahsi hesabındaki 681 milyon doların Suudi Kraliyet ailesinin kişisel bağışı olduğunu açıklamıştı.

Necip'in eşi Rosmah Mansur da kara para aklama dahil 17 başlıktan suçlanıyor.

Necip Rezak'ın mayıs ayında yapılan genel seçimleri kaybetmesinin ardından, hakkındaki soruşturma tekrar başlatılmıştı.
<< Önceki Haber Malezya eski Başbakan yardımcısı da gözaltında Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER