Libya'da çatışmalar şiddetlendi: 21 ölü

Ulusal Mutabak Hükümeti'ne karşı isyan bayrağı açan askeri güçlerin lideri General Hafter, Trablus'a doğru ilerliyor. Çatışmalarda en az 21 kişinin öldüğü bildirilirken, ABD "askeri harekâtı durdurun" çağrısında bulundu.

SHABER3.COM

Libya'nın doğusunda askeri güçlerin lideri General Halife Hafter'in Trablus'u ele geçirmek için başlattığı saldırı ve Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı güçlerin karşı operasyonuyla bölgede şiddet tırmanıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Halife Hafter'in Trablus'a yönelik başlattığı askeri harekâta karşı olduğunu söyledi.

ABD "HAREKÂTI DURDURUN" DEDİ

"Harekâtın derhal durdurun" çağrısı yapan Pompeo, ABD'nin Trablus yakınlarındaki çatışmalardan kaygı duyduğunu belirtti. Hafter'in başlattığı tek taraflı saldırının sivilleri tehlikeye düşürmesinin yanı sıra Libya'nın geleceğini de tehdit ettiğini ifade etti.

Libya'nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter 4 Nisan'da Trablus'u ele geçirmek izin taarruz başlattıklarını açıklamıştı. 

HAVA KUVVETLERİ'NE YETKİ VERİLDİ

Uluslararası toplum tarafından kabul gören UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac da, "Başkomutan" sıfatıyla Genelkurmay Başkanlığı'na gönderdiği talimatta, sivillerin hayatına yönelik tehditlere karşı Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nı hava operasyonları düzenlemekle görevlendirmişti.

Trablus'un güneyinde yoğunlaşan çatışmalarında bugüne dek hayatını kaybedenlerin sayısı 21'e yükseldi. Sağlık Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre çatışmalarda 27 kişi ise yaralandı. 

BİR DOKTOR HAYATINI KAYBETTİ

Bakanlık ölenler arasında sivillerin de olup olmadığı hakkında bir bilgi vermedi. Libya'daki Kızılay'dan yapılan açıklamada ölenler arasında bir doktorun bulunduğu belirtildi.

BM'nin Libya'daki misyonunun sözcülerinden Jean Alam, AFP'ye verdiği demeçte, "Ateşkes olmadı. Ancak biz yine de çatışan tarafların olumlu yanıtlarını bekliyoruz." dedi.

14-16 NİSAN'DA BARIŞ KONFERANSI DÜZENLENECEK

NATO'nun hava saldırılarıyla destek verdiği muhaliflerin 2011 yılında Kaddafi rejimini devirmesinden bu yana ülkede iktidar mücadelesi sürüyor. 

BM arabuluculuğunda Libya'daki sorunun çözümlenmesi için 14-16 Nisan'da ülkede bir diyalog ve barış konferansının düzenlenmesi planlanıyor.
<< Önceki Haber Libya'da çatışmalar şiddetlendi: 21 ölü Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER