KKTC'ye düşen bir cisim korkuttu! Suriye'den S-200 mü sekti?

İsrail'in dün gece Suriye'ye hava saldırısı düzenlediği saatlerde, KKTC'ye bir cisim düştü. Büyük bir patlama meydana gelirken, uzmanlar Suriye'deki S-200 hava savunma sistemlerinin İsrail saldırısına karşı fırlattığı S-200 füzelerinin adaya sekmiş olabileceğini belirtiyor.

SHABER3.COM

KKTC, dün gece adaya bir cismin düşmesini ve ardından meydana gelen patlamayı konuşuyor. Cismin füze olduğu düşünülürken, olayın İsrail’in Suriye’ye hava saldırısı düzenlediği saatlerde meydana gelmesi dikkat çekti. Suriye ordusu hava savunma sistemlerinin İsrail’in füzelerine karşı harekete geçtiğini açıklamıştı. Eğer KKTC’ye düşen cismin Suriye’den seken bir füze olduğu kanıtlanırsa, bu olay Kıbrıs’a Suriye’deki yedi yıllık savaşın çapraz ateşinde ilk kez kalması anlamına gelecek.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre saat 23.30 sıralarından KKTC'nin Taşkent bölgesinde patlama meydana geldi. Çevrede endişeye neden olan patlamanın ardından bölgeye itfaiye ve sağlık ekipleri ile güvenlik güçler sevk edildi. Can kaybı ya da yaralanan olmayan patlamanın bölgeye düşen insansız hava aracından kaynaklandığı öne sürüldü. Ancak resmi kaynaklardan bu bilgi henüz doğrulanamadı.

KKTC Başbakan Yardımcısı Özersay'dan açıklama

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Taşkent bölgesinde patlama meydana geldi. KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, olayla ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Özersay, “Askeri yetkililerimizden aldığım bilgiye göre bu akşam meydana gelen patlamaların sebebi cephanelik veya bize ait bir helikopter ve benzeri bir hava aracı değildir. Şu anda olay yerinde asker, polis itfaiye inceleme yapıyor ve müdahalede bulunuyor. Ben de ulaştırma bakanımızla birlikte olay yerine varmak üzereyim, bilgi aldıkça paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da olay yerinde incelemeler yaptı. Yetkililerden bilgi alan Akıncı patlama ile ilgili, “Büyük bir parça üzerinde yapılan inceleme büyük ihtimal füze olabileceğini gösteriyor. Göz şahitleri havada patladığını söylediler. Tek tesellimiz meskun mahale düşmemesi. Son derece önemli bir hadise. Komutanlarla konuştuk, ülke dışından gelen bir cisim bilgisi var. Gün ışıyınca daha iyi anlayacağız. Bu hadise barış ve huzurun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

"Rus füzelerinden biri olabilir"

Bir gazetecinin, “Bulunan parçaların üzerinde Rusça yazıların olduğu" yönündeki sorusuna da Akıncı “Öyle ibareler olduğu söyleniyor. Bölgede her tür silahlı araç gereç mevcut, Rusya’nın da Amerika’nın da araç gereçleri var. Eğer bir füzeyse, Rus füzelerinden biri olabilir. Ama net olarak tespit yapılsın, yetkililerimiz bizi aydınlatsın ki biz de daha net bilgi verebilelim” cevabını verdi.


 
KKTC’de Taşkent bölgesine düşen cisimden kopan bir parçanın da Dikmen’e düştüğü belirlendi.

Polis, parçanın patlamamış bomba olabileceği düşüncesiyle bölgedeki bazı evleri boşalttı. Olayla ilgili olarak Türkiye’den uzman bir ekibin de geleceği belirtildi.

Öte yandan, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Taşkent’e düşen parça ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Özersay şöyle konuştu: “Az önce Taşkent köyü yakınındaki olay yerine giderek patlama ertesinde bölgede bulunan parçaları yetkililerimizle birlikte inceledik. İlk bulgular patlamaya neden olan cismin niteliğinin ya patlayıcı taşıyan bir hava aracı ya da doğrudan doğruya bir patlayıcı (füze) olduğuna işaret etmektedir. Parçalar üzerindeki yazılar ve diğer emareler kısa süre sonra tam olarak ne olduğunu anlamamıza yardımcı olacak niteliktedir. Herhangi bir can kaybı veya yaralı yoktur. İtfaiyemizin çalışmasıyla yangın kontrol altına alınmıştır. Memleketimize ve Halkımıza büyük geçmiş olsun
<< Önceki Haber KKTC'ye düşen bir cisim korkuttu! Suriye'den S-200 mü sekti? Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER