Kılıçdaroğlu'nun 'adaylığa hazırım' sözlerine altılı masadan cevap geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV'de katıldığı canlı yayında çarpıcı bir açıklama yaparak "6'lı masa uzlaşırsa adaylığa hazırım" demişti. Kılıçdaroğlu'nun sözlerine altılı masadan yanıt gelirken gözler Ekim ayındaki toplantıya çevrildi.

SHABER3.COM

6’lı masanın cumhurbaşkanı adayını ne zaman açıklayacağı tartışılırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ben hazırım” sözleri 6’lı masada yer alan diğer muhalefet partilerinde de yankı buldu. Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine  göre Kılıçdaroğlu’nun, daha önce 6’lı masada yapılan “uzlaşı” açıklamasına da atıfta bulunduğu değerlendirilirken Saadet Partisi yetkilileri, “Kılıçdaroğlu’nun soruya verdiği yanıt, makul bir yanıt. Bugüne değin Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili adı geçen herkes zaten benzer açıklamalarda bulunuyor. Saadet Partisi olarak da ‘uzlaşıya’ işaret ediyoruz. Eğer masada 6 siyasi partinin lideri Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili bir uzlaşı sağlarsa, alınan karara saygı duyarız” değerlendirmesinde bulunuyor.

SP’li yetkililer, 6’lı masanın ikinci tur görüşmelerinin 2 Ekim’de, CHP Genel Merkezi’nde başlayacağına da atıfta bulunurak, “Ekimde, masada ortak aday masaya gelir. Liderler tartışırlar, bu isim Kılıçdaroğlu olacaksa Kılıçdaroğlu, başka bir isim olacaksa başka bir isim, her kimse değerlendirilir” yorumunu da yapıyor.

‘MUTABAKAT SAĞLANMALI’

DEVA Partisi yetkilileri ise daha önce genel başkan Ali Babacan’ın dile getirdiği “Önceliğimiz mutabakat ve ortak aday” sözlerini anımsatıyor. Partinin 6’lı masada ortak cumhurbaşkanı adayı konusundaki önkoşulunun “geçiş süreci üzerinde mutabakat sağlanması” olduğunun altını çizen DEVA Partili yetkililer, “Daha önce de belirttiğimiz gibi 6 siyasi partiyi öncelikli bir araya getiren en önemli konu güçlendirilmiş parlamenter sistem. Cumhurbaşkanlığı seçimi kazanıldığında ise geçiş süreci nasıl sağlanacak? 6’lı masada bu kararın alınması elzem. Hesap verilebilirlilik ve şeffaflık olması gerek. Bu mutabakat sağlandıktan sonra aday tartışılır” görüşünü dile getiriyor.

YETKİLİ KURULLARA İŞARET

İYİ Partili yetkililer ise Kılıçdaroğlu’nun sözleri sonrasında “partinin yetkili kurullarını” işaret etti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in adaylık tartışmalarıyla ilgili olarak “Aday olma konusunda bir problem yok, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da dahil olmak üzere” şeklindeki açıklamasına atıfta bulunan yetkililer, “Her zaman önemli konuları yetkili kurullarımızda tartışmışızdır. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusu için de partimiz önceden bir değerlendirme yapmak yerine yetkili kurullarda alınan karar doğrultusunda hareket edecektir” değerlendirmesini yapıyor.

Kılıçdaroğlu 'adaylığa hazırım' sözlerine açıklık getirdi


Dün FOX TV canlı yayınında söylediği, "Altılı masa uzlaşırsa adaylığa hazırım" sözleri çok konuşulan Kılıçdaroğlu, sözlerine açıklık getirdi: "Bütün mesele önce kendi aramızda bir görüş birliğini sağlamak."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “6'lı masadan cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda bir öneri gelmesi durumunda buna ‘Hayır ben kabul etmem” demesinin doğru olmayacağını belirtti, bütün meselenin önce kendi aralarında bir görüş birliği sağlamak olduğu” görüşünü yineledi. 6 siyasi partinin genel başkanlarının bir araya gelip Türkiye'nin sorunlarını çözmek için samimiyetle çaba gösterdiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Aday toplumda hayal kırıklığı yaratmamalı. O yüzden adayın açıklanması için zamanı var” dedi.
<< Önceki Haber Kılıçdaroğlu'nun 'adaylığa hazırım' sözlerine altılı... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER