Kentsel dönüşümdeki binada psikolojik baskı tartışması

Kentsel dönüşümdeki binada psikolojik baskı tartışması

Kadıköy'de, kentsel dönüşüm kapsamında yıkımına karar verilen 5 katlı binadaki bazı kiracıların daireleri hemen boşaltmaları için psikolojik baskıya maruz bırakıldığı iddia edildi.

Kat karşılığında bir firmaya verilen Feneryolu'ndaki binada 15 yıldır kiracı olarak oturduğunu söyleyen Nurten Babürdurmuşoğlu, taşınmaları için 26 Ekim'e kadar süre verildiği halde çalışma başlatıldığını, sularının da kesilerek psikolojik baskıya maruz bırakıldıklarını söyledi. Bir iş yerinde işletme müdürü olduğunu, çalışmalar nedeniyle toplantılarına katılamadığını belirten Babürdurmuşoğlu, "Bina kentsel dönüşüm kapsamında Ağaoğlu Cadde İnşaata verildi. Binada 2 mahkemelik kişi var. 26 Ekim'e kadar insanlara taşınma süresi verildi. Bu tarihe kadar bir çivi bile sökemezler. Ben kiracıyım. Kendimize göre önlemlerimizi aldık. Çıkıp gideceğiz. İşimize gücümüze gidemiyoruz. Çok önemli toplantılarım var. Sabahın erken saatlerinde haber vermeden gümbür gümbür makine soktular. Psikolojik baskı yapıyorlar. Apartmanda güvenliğimiz yok. Ana kilidi söktüler. Sularımızı kapatıyorlar. Böyle olmaz çok ayıp. Aracımı bile otoparktan çıkaramadım. Binada çalışma olduğu için güvenliğimiz de tehlike altında." dedi.

Apartmanın görevlisi olduğunu söyleyen Yüksel Genca da, kendisinin mağdur edildiğini bildirdi. Elinde 56 gün daha oturabileceğini gösteren belge olduğu halde mağdur edildiğini öne süren Genca, "Hakkımı vermeden kapının önüne koyuyorlar." diyen Genca, "Bana tebligat 10 gün önce yapıldı. Daha 56 gün burada orturma hakkım olmasına rağmen suyum kesildi. Mağdur edildim. Haklarımı tam olarak alamadım. Binayı hemen boşaltalım diye baskı görüyoruz." diye konuştu.

Öte yandan, kameralara açıklama yapmak istemeyen apartman yöneticileri ise daire sahipleri açısından bir sıkıntı olmadığını, hemen çıkmak istemeyen kiracıların türlü bahaneler öne sürdüklerini bildirdi. Tartışmalara neden olan binadaki çalışmaların devam ettiği görüldü. Tartışmaların büyümesi üzerine olay yerine gelen Kadıköy Belediyesi zabıta ekipleri de tutanak tuttu. CİHAN
<< Önceki Haber Kentsel dönüşümdeki binada psikolojik baskı tartışması Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER