Kayyım parayı seçti AKP'den istifa etti

15 Temmuz’dan sonra 7 şirkete kayyım olarak atanan AKP Gaziantep İl Başkan Yardımcısı Mahmut Birlik, AKP’deki görevinden istifa etti. Birlik’in TMSF’den gelen “aynı anda iki görevde bulunamayacağı” uyarısı üzerine istifa etmeyi tercih etmesi dikkat çekti

SHABER3.COM

15 Temmuz’un ardından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen 7 şirkete kayyım olarak atanan AKP Gaziantep İl Başkan Yardımcısı Mahmut Birlik, “aynı anda iki görevde bulunamayacağı” uyarısı üzerine partideki görevinden istifa etmeyi tercih etti. Birlik’in TMSF’den gelen yazı üzerine bu kararı verdiği öğrenildi. Cumhuriyet’in haberinin ardından Birlik’in kayyım olarak ne kadar maaş aldığı Başbakanlık’a sorulmuş, ancak yanıt verilmemişti.

Cumhuriyet, 16 Mart 2018’de AKP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci’nin Dış İlişkiler’den sorumlu Başkan Yardımcısı Mahmut Birlik’in 15 Temmuz’un ardından TMSF’ye devredilen şirketlere kayyım olarak atandığını kamuoyuna duyurmuştu. İl Başkan Yardımcısı Mahmut Birlik toplam 7 şirketin yönetimine kayyım olarak atanmıştı.


Haberimizin ardından TMSF’den AKP İl Başkan Yardımcısı Birlik’e bir yazı gönderildi. Aynı anda iki görevde bulunamayacağı için istifası istendi. Kayyım olarak göreve devam etme kararı alan Birlik AKP’deki görevinden istifa etti. Birlik’in yerine Salih Eruslu getirildi.

Birlik’in kayyım olarak atandığı 7 şirketten ne kadar maaş aldığı tartışma konusu olmuştu. CHP, Başbakanlık’a, “Söz konusu kişiye kayyım olarak atandığı firmalardan dolayı aylık ne kadar para ödenmektedir?” diye sormuş, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) “Kurum bilgi edinme hakkı kapsamı dışında bulunduğundan başvurunuz değerlendirilememiştir” yanıtı vermişti.

Maaşı sır...

AKP’yi Bilgi Edinme Kanunu kapsamı dışında değerlendiren BİMER’in, AKP’li kayyıma maaş ödeyen kurumun TMSF olduğu gerçeğini görmezden gelmesi dikkat çekmişti. Cumhuriyet bu önemli ayrıntıyı da 26 Mart 2018’de duyurmuştu.
<< Önceki Haber Kayyım parayı seçti AKP'den istifa etti Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER