Karaya oturan gemi dünyanın en büyük vinci tarafından kurtarılıyor

Karaya oturan gemi dünyanın en büyük vinci tarafından kurtarılıyor

Samsun Met Irmağı girişinde 4 aydır kurtarılmayı bekleyen soya yüklü Gulf Rio adlı 90 metre uzunluğundaki geminin yükü, özel olarak getirilen Herkül adlı yüzer vincin yardımı ile boşaltılmaya başlandı.

Ukrayna'dan soya yüküyle Samsun'a gelen Gulf Rio gemisi 7 Ocak günü şiddetli fırtınadan dolayı karaya oturmuştu. Mert Irmağı'nın denize döküldüğü alanda karaya oturan ve batma tehlikesi yaşayan gemi için Samsun Sahil Güvenlik Komutanlığı alarma geçmişti. Sahil Güvelik Komutanlığı'nın büyük uğraşları sonuca gemi personeli helikopter yardımıyla tahliye edilirken geminin batmaması sağlandı. Daha sonra çevre kirliliğine neden olmaması için Saint Kitts ve Nevis bandralı 1951 grostonluk 12 metre genişliğindeki geminin yakıt tahliyesi yapıldı.

Yaklaşık 4 aydır Karadeniz sahilinde kurtarılmayı bekleyen gemi için sigorta şirketi Aras Deniz İnşaat şirketi ile anlaştı. Aras Deniz İnşaat şirketi yetkilisi Suat Kuyumcu, geminin kurtarılması için soya yükünün asıl sahibinin vereceği kararı beklediklerini söyledi. Geminin kurtarma işlemleri için dünyanın en büyük vinci Herkül'ü Samsun'a getirdiklerini kaydeden Kaptan Suat Kuyumcu, "Geminin yükü boşaltıldıktan sonra Herkül ile geminin oturduğu yerden çıkartılarak Tekkeköy'deki tersane alanına götüreceğiz. Burada geminin aldığı hasarı inceleyeceğiz. Büyük oranla tamir edileceğini umut ettiğimiz Gulf Rio gemisini kısa sürede denizde tekrar yüzdürmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Geminin içindeki soya yükünden dolayı bu güne kadar beklediklerini ifade eden Kuyumcu, "Sigorta şirketi ile yükün asıl sahibi olan şirket arasındaki anlaşmazlık gemiyi kurtarma çalışmasını geciktirdi. Son olarak Vali Yardımcısı Metin Borozan'ın başkanlığında Çevre İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü'nün de içerisinde bulunduğu ilgili müdürlükler tarafından oluşturulan komisyon yükün imhasına karar verdi. Kararı aldıktan sonra bizler de geminin yükünü boşaltmaya başladık. 2 bin 800 tonluk soya fasulyesini en kısa sürede boşaltmayı umut ediyoruz." şeklinde konuştu. CİHAN
<< Önceki Haber Karaya oturan gemi dünyanın en büyük vinci tarafından... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER