Kafa karıştıran haber... Ruslar hala Afrin'de devriye geziyor...

İngiltere merkezli haber sitesi The Independent’ın Orta Doğu muhabiri Robert Fisk, Afrin bölgesinden izlenimlerini aktarmayı sürdürüyor. Fisk, Rus askeri polisinin gündüzleri Afrin kentinde devriye gezdiğini yazdı.

SHABER3.COM

Robert Fisk’in haberinin başlığı, “Afrin’de Kürt savaşçıların neyi temsil ettiklerini bilmek zor”.

BBC’nin haberine göre. Fisk bu kez de Afrin kentinden bildiriyor. Fisk’e göre şehirdeki Kürtler görüştükleri kişileri Suriye’ye potansiyel sadakatleri yolunda ikna etmeye, ülkenin geriye kalanıyla ve Irak Kürtleriyle bağlantılarını da inkar etmeye çalışıyor.

Bunu gerçekçi bulmayan Fisk, “Kürtlerin düşüncesi özerklik. Bunu beyan etmeliler” diyor.

YPG yetkilisi: Ruslar gün boyunca bizleri ziyaret ediyor

Afrin’de günlük hayatın normal seyrini sürdürdüğünün belirtildiği haberden bazı satırlar şöyle:

“Haber ajansları ve çok sayıda kişi bizlere Rusların Afrin’i terk ettiklerini bildirdi. Ancak Ruslar hala burdalar. En azından gündüz…Halep ve Afrin vilayetleri sınırında Rus bir zırhlı personel taşıyıcısı gördüm. Üzerinde Rusça ve Arapça “askeri polis” yazılmıştı. Ancak önünde çift başlı kartal vardı.

“Bir YPG yetkilisi “Büyük üslerinden çıktılar’ dedi bana, daha sonra şakacı bir dille ekledi: ‘Ancak gün boyunca bizleri ziyaret ediyorlar’.

“Ruslar karadaki (ve havadaki) gelişmeleri, Suriye’nin kuzeyini işgal ettiğini duyuran Türk ordusunun gerçekte ne kadar ileri gideceğini gözlemlemekte istekli. Türkler şu ana kadar kuzu postuna bürünmüş kuzu gibi görünüyor. Kürt savaşçılar Afrin’in kuzeyinde sadece birkaç tank görmüşler. Özgür Suriye Ordusu milisleri ise ülkedeki bu son macerada pek rol oynamıyor gibiler.

‘Türkiye ve ÖSO isterse yarım saatte Afrin’e girer’

“Bir YPG yetkilisine ‘Eğer Türkiye Cumhurbaşkanı tüm ordusunu, büyük oranda efsanevi ‘Suriyeli’ Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Afrin vilayetine yığarsa yarım saatte Afrin kentine girerler dedim’. O da benimle hemfikirdi.
<< Önceki Haber Kafa karıştıran haber... Ruslar hala Afrin'de devriye... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER