İstifa eden Kosova İçişleri Bakanı'nın kaçırılmadan haber yokmuş...

Kosova istihbaratı tarafından kaçırılıp MİT’e teslim edilen 5 eğitimci ve bir doktor konusunda bilgilendirilmediği için Başbakan Ramuş Haradinay tarafından istifası istenen İçişleri Bakanı Flamur Sefaj görevi bıraktı.

SHABER3.COM

Sefaj istifa mektubunda kaçırılanların sınır dışı edilmeleri süreci ve bu sürecin gerçekleşmesinde kendisinin sürece dahil olmasıyla ilgili Başbakan Ramush Haradinaj’ı detaylıca bilgilendirdiği belirtti.

Kosovahaber.net’in aktardığına göre Bakan Sefaj’ın istifasıyla ilgili partisi AKR tarafından şu açıklama yayımlandı:

İstifayla “Kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla Bakan Sefaj’ın kararverici etmen olmadığı ve söz konusu şahısların Kosova Cumhuriyeti’nin güvenliğine risk teşkil ettiğini değerlendiren anayasal kurum olan AKI’nin (Kosova İstihbarat Ajansı) talebi üzerine sadece yasayı uyguladığını belirtmeliyiz.”

AKR’nin açıklamasına göre, Bakan Sefaj bu şahısların kimleri temsil ettiklerinden hiç haberi yokmuş ve Kosova’nın güvenliğinin tehdit edildiğini AKI’nin değerlendirdiği durumlarda yalnız yasayı uygulamıştır ve bu arada Bakan Sefaj yasanın ve Kosova Anayasası’nın uygulanmasındaki çalışmaları olağanüstü olumlu bir şekilde sürdürmüştür.

“Bakan Sefaj, Marko Gjuriç’in ülkeye yasa dışı girişi durumunda olduğu gibi daha birçok vakalarda da ilk sırada devlete saygı ve sorumlulukla, kurumsal ve haysiyetli bir şekilde Cumhuriyet’in ve Anayasa’nın korunmasında sürekli kararlıydı.” diye belirtiliyor AKR’nin basına yapılan açıklamasında.

Bu süreç hakkında Başbakan’ın bilgilendirilmesine gelince, AKI yasayla aynı anda Başbakanı bilgilendirmekle yükümlüdür, bundandır bunun yapılıp yapılmadığı netleşmelidir.


<< Önceki Haber İstifa eden Kosova İçişleri Bakanı'nın kaçırılmadan... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER