İsrailli gazeteci Mossad'ın suikast yöntemlerini kitaplaştırdı

Mossad'ın suikast yöntemleri belgelendi: 70 yılda 2 bin 700 girişim

SHABER3.COM

 İsrail’in önde gelen gazetelerinden Yediot Ahronot’un istihbarat muhabiri Ronen Bergman, ülkesinin tartışmalı tarihinde düzenlediği suikast operasyonlarını ve kullanılan teknikleri belgeledi. ‘Önce sen kalk ve öldür’ isimli kitapta, İsrail’in 70 yıllık tarihinde en az 2 bin 700 suikast operasyonu düzenlediği, bunların birçoğunun başarısız olduğu belirtiliyor.

600 sayfalık kitap, İsrail dış istihbarat servisi Mossad, iç istihbarat servisi Şin Bet ve ordu yetkilileri ile 1000 söyleşinin yanı sıra binlerce belgeden edinilen belgelere dayanıyor. Söyleşi yapılan kişilerin bazılarının isimleri de açıkça veriliyor.

Kitapta İsrail’in bir dizi vakada doğrudan savaş açmak yerine suikast yönetimine gittiği, en az altı İranlı nükleer bilim insanını bu yolla öldürdüğü belirtiliyor. Kitaba göre, suikast girişimlerinde hedefin bir ay içinde ölmesine yol açan zehirli diş macunları da kullanılmış. Silahlı insansız hava araçları, patlayan cep telefonları veya yedek lastiklere gizlenen bombalar da dikkat çeken yöntemlerden.

Kitapta açıkça dile getirilmese de, Filistin Kurtuluş Örgütü ile El Fetih’in eski lideri Yaser Arafat’ın 2004’teki ölümünün de bu şablona oturduğu net bir biçimde ima ediliyor. Bergman, İsrail ordusunun sansürünün bildiklerini anlatmasına engel olduğunu açıkça belirtiyor. Berman, kitabı için eski başbakanlar Ehud Barak ve Ehud Olmert’le de kitap için görüşmüş olmasına rağmen, İsrail gizli servislerinin kendisini engellemeye çalıştığını da gizlemiyor. 
ÖNE ÇIKAN HABERLER