İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden şok Türkiye raporu...

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Afrin raporunda Türkiye'nin kontrolündeki kentten çıkışların ve insani yardıma erişimin engellendiğini belirtti. HRW'den yapılan açıklamada, "ÖSO ile birlikte Afrin'de bulunan Türk ordusu, verilen hasarın hesabını vermeli" denildi.

SHABER3.COM

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) 8 Nisan’da yayınladığı bir raporda, Afrin’den kaçan sivillerin gıda, temiz su ve tıbbi yardıma erişiminin engellendiğini ve Afrin’de kalan sivillerin durumunun ise yağmacılık ve tahribat nedeniyle daha da kötüleştiğini açıkladı.

Euronews’in İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden yapılan açıklamaya dayandırdığı haberinde şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye ordusu ile birlikte hareket eden silahlı grupların Afrin kentinde ve civarındaki köylerde yağmacılık yaparak ve sivillerin mülklerini tahrip ederek, bu bölgelerdeki sivillerin durumlarını daha da kötüleştirdiğini belgelendi. ÖSO ile birlikte Afrin’de bulunan Türk ordusu verilen hasarın hesabını vermeli.”‘AFRİN’DE SIKIŞAN HALKA DESTEK VERİLMELİ’

Afrin’deki insani durumun çatışmalardan kaçan tüm siviller için oldukça zor olduğunu belirten HRW Ortadoğu Direktör Yardımcısı Lama Fakih, “Hükümet kontrolü altındaki bölgelere girişleri engellenenler ve mülkleri yağmalananlar iyice korunmasız haldeler” ifadelerine yer verdi.

Lama Fakih ayrıca “Türkiye güçleri ve hükümet karşıtı silahlı gruplar Afrin’de çığırından çıkmış durumdaki yağmacılığa ve sivillerin mal mülklerini tahrip etmeye son vermeli, hükümet güçleri ise kaçmaya çalışanları engellemekten vazgeçmeli” açıklamasını yaptı.

Raporda ayrıca sivillerin, gıda, temiz suyun ve tıbbi malzemelerin yetersiz olduğu bölgelerde sıkışmış durumda olduğu ve Suriye hükümetinin bu durumdan etkilenen sivillerin özgürce hareket etmelerine ve yardıma erişmelerine olanak sağlaması gerektiği belirtildi. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre mart ayı sonu itibariyle Afrin’den yaklaşık 137 bin kişinin göç ettiği tahmin ediliyor.
<< Önceki Haber İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden şok Türkiye raporu... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER