İnşaat sektörü alarm veriyor: Nakit akışı durma noktasında

İnşaat sektöründe yaşanan mali sıkışıklık yeni yılın ilk iki ayında da etkisini göstermeye devam ediyor. Satışların ciddi oranda düşmesiyle nakit akışı durma noktasına geldi. Sektörün önemli oyuncuları ise çözüm arayışında. İMSAD hazırladığı son rapora göre, sektörde yaşanan mali sıkışıklık 2019’da da kendini gösterdi. 15 alt sektörde önemli gerilemeler kaydedildi.

SHABER3.COM


Ekonomik krizin en çok vurduğu sektörlerin başında inşaat geliyor. Sektörde pek çok firma konkordato ilanında bulunmuş veya iflas etmişti.

Devam eden projeler yarım kaldı, birçok proje ise iptal edildi. Sektörde ciddi bir daralma söz konusu. Türkiye ekonomisinin AKP döneminde lokomotifi olan sektör, tarihinin en zor dönemini yaşıyor. Batık kredi oranlarında da ciddi artışlar yaşanıyor.

Satışların ciddi oranda düşmesiyle nakit akışı da durma noktasına geldi.

Karar'ın haberine göre inşaat sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) hazırladığı son raporda, sektörde çalan sirenlere bir kez daha dikkat çekti.

Rapora göre; inşaat sektöründe yaşanan mali sıkışıklık 2019 yılının ilk iki ayında da sürdü ve 15 alt sektörde önemli gerilemelere yol açtı.

2018 yılında inşaat malzemesi ortalama sanayi üretiminin 2017 yılına göre yüzde 2 küçüldüğü belirtilirken, başlanan yeni işlerin 2010’dan bu yana en düşük seviyeye gerilediğine vurgu yapıldı.

Raporda ayrıca inşaat sektöründe ve piyasalarında yaşanan talep ve finansman sorunları nedeniyle yeni inşaat siparişlerindeki dalgalanmanın devam etmesinin beklediğinin de üzerinde duruldu ve şu ifadeler kullanıldı:

Artan inşaat maliyetleri nedeniyle işletme sermayesi ihtiyacı yükseldi. Müteahhitler bu mali sıkışıklıkların yarattığı finansman sorunlarını inşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan en önemli engel olarak görmeye devam ediyor. Mali sıkıntılar çözülmeden inşaat sektöründe kalıcı bir iyileşme yaşanmasının gecikeceği öngörülüyor.

İnşaat sektöründe talep yönündeki daralma, artan maliyetler ve müteahhitlik sektöründe yaşanan sıkıntılar nedeniyle, alınan yapı ruhsatlarında özellikle konut tarafında önemli bir gerileme yaşandı.

Konutlar için alınan yapı ruhsatları sayısı 2017 yılında 1.37 milyon daire iken 2018 yılında 640 bin daireye indi. Alınan yapı ruhsatlarındaki düşüş inşaat ve konut sektöründe yeni başlangıçların 2019 yılında zayıf seyredeceği yönünde de fikir oluşmasına neden oldu.
ÖNE ÇIKAN HABERLER