İlhak kararı sonrası harekete geçti

Moskova yönetiminin Ukrayna'daki işgal bölgelerini ilhak etme kararı alması sonrasında Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'den de karşı atak olarak yeni bir NATO hamlesi geldiği ifade edildi.

SHABER3.COM

Ukrayna'nın NATO üyeliği isteği üzerinden şekillendiği ifade edilen Rusya'nın Ukrayna saldırısı sonrasında işgal altındaki bölgelerin ilhak kararı açıklandı.

Bu kararın açıklanmasının ardından da Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'den yeni bir NATO hamlesi geldiği ve Ukraynalı liderin, 'hızlandırılmış prosedür' kapsamında NATO üyeliğine başvuracağını söylediği aktarıldı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ilhak kararlarını açıklamasının ardından Ukrayna'dan Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, NATO'ya çağrıda bulundu.

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinin Rusya topraklarına katılımı yönünde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Kremlin Sarayı'nda yaptığı törenin ardından Zelenski'den yeni bir hamle geldi.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarından bahseden Zelenski, "24 Şubat'ta, Ukrayna'ya büyük çaplı bir saldırı başlatıldı. Biz önlemeseydik Rusya topraklarımızda durmayacaktı. Baltık devletleri, Polonya, Moldova ve Gürcistan, Kazakistan gibi diğer devletler saldırı altında olacaktı. Rusya, Avrupa ve Asya'nın çeşitli halklarına boyun eğdirdiğini iddia etti. Bu yönteme 6 ay önce başvurdu. Bu hırs Ukrayna'da son buluyor. Kiev, Çernihiv, Azovstal, Sumi ve Harkov bölgelerinde yıkıldı. Bu hırs onlardan kurtardıklarımızla, Donbass'ta, Ukrayna'nın güneyinde ve Kırım'da kırılacak. Sadece ülkemiz toprakları değil yaşamın kendisi, insanlık ve adalet kurtarılacak. Rusya bunu zaten biliyor ve gücümüzü hissediyor. Bu yüzden acele ediyorlar. Bu ilhak girişimi saçmalığına ve onlara ait olmayan bir şeyi çalmaya çalışıyorlar. Cinayet, taciz, şantaj ve yalanlarla tarihi yeniden yazmak ve sınırları yeniden çizmek istiyorlar. Ukrayna buna izin vermeyecek" ifadelerini kullandı.

"PUTİN'DEN BAŞKA BİR LİDERLE MÜZAKEREYE HAZIRIZ"

Zelenski, NATO'ya hızlı bir şekilde katılma yönünde başvuru yapacağını söyleyerek "Ukrayna müzakere çabalarının öncüsüydü ve olmaya da devam edecek. Rusya'ya her zaman eşit, dürüst, onurlu ve adil şartlarda bir arada yaşamayı teklif eden devletimizdi. Rusya Devlet Başkanı ile bunun imkansız olduğu açık. Onur ve dürüstlüğün ne olduğunu bilmiyor. Bu nedenle, Rusya ile diyaloğa hazırız. Ancak başka bir Rusya Devlet Başkanı ile. Gerçekte elde ettiğimiz her şeyi yasal olarak belgelemeliyiz. Ukrayna'da demokrasinin kaderi tiranlıkla karşı karşıya kalınarak belirlenir. Devlet sınırlarımızın gücüyle, tüm Avrupa devletlerinin sınırlarının gücünü burada güvence altına alabiliriz. Başka hiç kimsenin kıtamıza savaşı geri getirmeye cesaret edemeyeceğini garanti edebiliriz" dedi.
<< Önceki Haber İlhak kararı sonrası harekete geçti Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER