HDP: Çifte standart uygulayan YSK'yı uyarıyoruz

HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Temelli, seçim itirazlarını yok sayan YSK'nin Kars'ta seçimin iptali başvurusunu değerlendirmesini çifte standart olarak nitelendirip uyarıda bulundu.

SHABER3.COM

Yerel seçim sürecinde başladığı hak ihlallerine seçim sonrasında da devam eden Yüksek Seçim Kurulu'na HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli tarafından uyarıda bulunuldu.

Genelde Türkiye çapında özelde bölge illerinde hak ihlallerinde bulunan Yüksek Seçim Kurulu'nun deliller ve tutanaklar olmasına rağmen, Muş başta olmak üzere bir çok ilde yapılan itirazları reddedip, Kars ilinde seçimin iptali için ittifakın yaptığı başvuruyu esastan görüşmek üzere karar almasını 'kabul edilemez' bulan HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Temelli, yayımladıkları yazılı basın açıklamasında, "Çifte standart uygulamasına derhal son verilmesi yönünde bir tutum almazsanız, hukuken de etik olarak da hiçbir meşruiyetiniz kalmayacaktır" ifadeleriyle Yüksek Seçim Kurulu’nu uyardı.

BULDAN VE TEMELLİ: YÜKSEK SEÇİM KURULUNU UYARIYORUZ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Sezai Temelli, AKP-MHP ittifakına ve onun bir kurumu gibi davranan Yüksek Seçim Kuruluna şu uyarılarda bulundu:

"Türkiye çok kritik bir eşikte bulunuyor. Seçim sonuçlarını hukuki ve ahlaki olmayan müdahalelerle değiştirmek, sandık iradesini gasp etmek için iktidar elindeki her türlü imkanı değerlendiriyor. İtiraz başvurusunda bulunmak demokratik bir hak iken, bu başvuru imkanı sadece iktidar lehine kullanılan bir hak olarak değerlendiriliyor. 

AKP-MHP ittifakının bu tutumunun demokratik meşruiyeti yoktur. Demokratik politik kültürden zerre kadar nasiplenmemiş bir tutumla ve anlayışla karşı karşıyayız. 

Seçim güvenliğini sağlamak ve seçim sonuçlarının hakkaniyetle oluşmasını yerine getirmekle yükümlü olan il ve ilçe seçim kurulları da tamamen hukuksuz ve haksız bir davranış içerisindedir. İl ve ilçe seçim kurullarının üstü olan Yüksek Seçim Kurulu da bu hukuksuzluğa seyirci kalmakta ya da bilerek müdahale etmemektedir. Tam bir kanunsuzluk hüküm sürmektedir. Yüksek Seçim Kurulu’nu uyarıyoruz. Çifte standart uygulamasına derhal son verilmesi yönünde bir tutum almazsanız, hukuken de etik olarak da hiçbir meşruiyetiniz kalmayacaktır. 

'TÜM İTİRAZLARIMIZ DELLİLLERİMEZE RAĞMEN REDDEDİLİYOR'

Bariz deliller ve tutanaklar ile yaptığımız itiraz başvuruları Muş başta olmak üzere birçok il ve ilçede ret edilmiştir. Bunu kabul edilemez buluyoruz. İstanbul’da AKP-MHP ittifakının yeniden sayım doğrultusunda baskı yoluyla aldırdığı kararlar vardır. Tam tersi bir uygulama ise bizim başvurularımızda izlenmektedir. İktidar baskısı yoluyla itirazlarımız ret ettirilmektedir.

Son olarak Kars ilinde seçimin iptali için ittifakın yaptığı başvuruyu esastan görüşmek üzere karar alan Kars İl Seçim Kurulu’na ve dolayısıyla Yüksek Seçim Kurulu’na soruyoruz: Er ve erbaşlara oyları biz mi kullandırdık. Aylar öncesinde buna itiraz eden biz değil miydik? Yüksek Seçim Kurulu bizim itirazlarımızı ret etmedi mi? Hangi baskı ve yönlendirmeyle itirazı esastan görüşme kararı alıyorsunuz?

'KARS'TAKİ HUKUKSUZ KARARIN KALDIRILMASI İÇİN YSK'Yİ UYARIYORUZ'

Kars İl Seçim Kurulu’nun bu hukuksuz kararının kaldırılması için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruyoruz. Bu kararın derhal kaldırılmasını talep ediyoruz.

Seçim sonuçlarını şaibeli hale getirecek müdahalelere yönelmiş olan iktidar kaybetmenin öfkesi ile davranmaktadır. Eğer Yüksek Seçim Kurulu da bu öfkenin bir parçası olarak ve diyet ödeme anlayışı ile davranacaksa, bu ülkede artık hiçbir seçimin demokratik meşruiyeti kalmamış olacaktır. 
<< Önceki Haber HDP: Çifte standart uygulayan YSK'yı uyarıyoruz Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER