Neden fazla oy pusulası basıldığını açıkladı

YSK Başkanı seçim öncesi önemli açıklamalar yaparak neden seçmen sayısından fazla oy pusulası basıldığını da anlattı

Neden fazla oy pusulası basıldığını açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, "Seçimde 1 milyon 6 bin kişi alınteri dökecek, bütün personelimiz çok büyük emek sarf ediyor. Dışarıda bilgi sahibi olmayan insanların bu kişilerin emeğine saygı duymalarını istiyorum. Siyasi partilerden ve diğer basından dileğim, vatandaşımızın zihnini karıştıracak şekilde yayın yapmamaları. Biz sağlıklı bir seçim yapmak için Yüksek Seçim Kurulu olarak elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

Güven, 30 Mart'ta yapılacak mahalli idareler seçimleri hakkındaki son çalışmaları anlattı.

Seçim hazırlıklarının hemen hemen tamamlandığını, oy pusulalarının basıldığını ve dağıtımının yapıldığını belirten Güven, son aşamada il ve ilçe seçim kurullarından ellerindeki oy pusulaları ve zarfları kontrol etmelerini istediklerini bildirdi. Bu kontrollerin de yapıldığını, bugüne kadar herhangi bir sorun çıkmadığını ifade eden Güven, sandık kurulu görevlilerinin eğitimlerinin de yarın tamamlanacağını belirtti.

"Kanunen her sandığa, kullanılacak oy pusulasının yüzde 15 fazlası gönderilir"

Seçmen sayısından fazla, oy pusulası basıldığı yönündeki eleştirilere de yanıt veren Güven, kesinleşen seçmen sayısının 52 milyon 695 bin 831 olduğunu, seçimlerin 30'unun büyükşehir, 51'inin diğer illerde yapılacağını söyledi.

Büyükşehirin statüsündeki bir ilin ilçesinde yaşayan vatandaşın ilçe belediye meclisi, ilçe belediye başkanlığı, büyükşehir belediye başkanlığı için oy kullanacağını dolayısıyla 3 pusulaya ihtiyacı olacağını anlatan Güven, "51 ilde de belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi için olmak üzere 3 oy pusulasına ihtiyaç var. 52 milyon 695 bin 831 seçmenin hepsi bir oy kullansa hiçbir oy zayi olmasa bile 150 milyon 438 bin 809 oy pusulasına ihtiyacımız var. Yani 144 milyon oy pusulası basmış olsak sandık başına giden vatandaş kullanacağı oy pusulasını bulamaz. Bu nedenle en az 150 milyon 438 bin 809 oy pusulasına ihtiyacımız var.

Peki bu kadar mı basacağız? Hayır. Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçim Hakkında Kanun'un 18. maddesinin (h) fıkrasında, 'her sandığa kullanılacak oy pusulasının yüzde 15 fazlası gönderilir' diyor. Dolayısıyla bu rakamın en az yüzde 15 fazlasını basmak durumundayız ki, bu rakam da 173 milyon 4 bin 633."

Sandığın teminatının siyasi partiler olduğunu vurgulayan Güven, "İlçelerden bunları alanlar siyasi partiler, oyu kullandıran siyasi parti temsilcileri, kullanılmayan oyları paketleyip teslim eden siyasi parti temsilcileri. Siyasi parti temsilcileri, sandığa sahip çıkmak zorunda ve durumundalar" değerlendirmesinde bulundu.

"Ne kadar oy pusulası basıldığı, ne kadar dağıtıldığı belli"

YSK Başkanı Güven, sahte oy pusulası basılacağı yönündeki iddiaları da değerlendirdi. Oy pusulalarının her birinin "filigranlı" basıldığını bildiren Güven, bu pusulaların dışarıda basılamayacağını söyledi.

Güven, "Özel güvenlikli ortamlarda, emniyet tedbirleri almak suretiyle yeterli sayıda bastırdık, il ve ilçelere gönderdik. Paketlenip sandık kurullarına teslim edildi. Ne kadar oy pusulası basıldığı, ne kadar dağıtıldığı belli. Ne kadar iade edileceği belli olacak. Herhangi bir sıkıntı olmaz. Zaten mühürlenerek verilen oy pusulaları, bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum" diye konuştu.

"Seçim yasaklarını bir an önce kaldırmayı düşünüyoruz"

YSK üyelerinin 30 Mart akşamı Kurul binasında hazır olacaklarını ve seçim sonuçlarını önceki yılların aksine daha hızlı almayı planladıklarını söyleyen Güven, "Seçim yasaklarını bir an önce kaldırmayı düşünüyoruz. Ancak bugünden saat kaçta kaldıracağımızı söylemek mümkün değil" dedi.

Seçimle ilgili tüm önlemleri aldıklarını, seçim sırasında sandık alanlarının güvenliğinin sağlanması için İçişleri Bakanlığına, elektrik kesintisi olmaması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yazı yazdıklarını anlatan Güven, T.C. kimlik numarası bulunmayan vatandaşlar için de oy verme günü nüfus müdürlüklerinin açık olması için İçişleri Bakanlığına yazı gönderdiklerini kaydetti.

AA

<< Önceki Haber Neden fazla oy pusulası basıldığını açıkladı Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER