Anket şirketleri anket sonuçlarıyla fena çuvalladı

Cumhurbaşkanı seçiminin ardından seçim öncesi toplumun nabzını ölçen anket şirketlerini uçuk rakamları büyük tepki topladı.

Anket şirketleri anket sonuçlarıyla fena çuvalladı

Cumhurbaşkanı seçiminin ardından seçim öncesi toplumun nabzını ölçen anket şirketleri açıkladıkları oy oranlarıyla sınıfta kaldı. Tarhan Erdem’in yasaklara rağmen açıkladığı KONDA anketi, seçimden 3 gün önce Erdoğan’ın oyunu yüzde 57 gösteriyordu. Erdoğan’ın oyu Genar’a göre 54.7, ORC’ye göre 54.3 olacaktı. A&G araştırma şirketinin sahibi Adil Gür ise Erdoğan’ın yüzde 55.1 oy olacağını iddia ederken, İhsanoğlu için “Yüzde 35’in üzerine asla çıkamaz” demişti

Taraf Gazetesi'nin haberine göre, Cumhurbaşkanlığı seçimini Başbakan Tayyip Erdoğan kazansa da kaybedenler anket şirketleri oldu. Seçim sonuçlarına en yakın anketi Metropoll yaparken gerçek sonuçlara en uzak olanı ise Konda’nın anketi oldu. Seçimden üç gün önce Erdoğan’ı yüzde 57 gösteren Konda’nın anketi, gerçek sonuçların yüzde 52 çıkması üzerine büyük tepki topladı. Konda’nın yaptığı seçim tahminleriyle gerçek sonuçlar arasında büyük fark çıkması kamuoyunda Konda’nın “seçim öncesi algı operasyonu” yaptığı şeklinde yorumlandı. Metropoll’ün Başkanı Özer Sencar da Konda’nın seçimden hemen önce yayımlanan anketi için Twitter’dan “Seçim yasaklarına rağmen açıklanan Konda anketinin amacı tatilci seçmene oy vermeye gitmenize gerek yok mesajı mıdır?” şeklinde eleştirmişti. Seçimin kaybedenlerinden biri de Adil Gür’ün şirketi A&G oldu. Gür’ün yaptığı araştırma sonuçları Ekmeleddin İhsanoğlu’nun yüzde 33 oy alacağını gösterse de gerçekte İhsanoğlu yüzde 39 oy aldı. Kamuoyunu yönlendirme amaçlı manipülatif anket sonuçları dün Twitter’da da gündem maddesi oldu.

Sosyal medya üzerinden birçok seçmen yanlış sonuç veren anketlere tepki gösterdi. İşte o anket sonuçlarından bazıları:

ANKETLER


ANAR

ANAR tarafından 23-27 Temmuz tarihleri arasında yapılan anket, 2 Ağustos Cumartesi günü Maltepe mitingi öncesinde Başbakan Erdoğan’a sunuldu. Buna göre;
Türkiye Geneli Araştırma Sonuçları:
Recep Tayyip Erdoğan: 55.7
Ekmeleddin İhsanoğlu: 36.4
Selahattin Demirtaş: 7.9

GENER

Türkiye Geneli Araştırma Sonuçları: Recep Tayyip Erdoğan: 54.7 Ekmeleddin İhsanoğlu: 36.9
Selahattin Demirtaş: 8.4

SONAR
Türkiye Geneli Araştırma Sonuçları:
Recep Tayyip Erdoğan: 53.3 Ekmeleddin ihsanoğlu: 38
Selahattin Demirtaş: 8

KONDA
Türkiye Geneli Araştırma Sonuçları:
Recep Tayyip Erdoğan:?57
Ekmeleddin İhsanoğlu: 34
Selahattin Demirtaş:9

ORC
Türkiye Geneli Araştırma Sonuçları:
Recep Tayyip Erdoğan:?54.3
Ekmeleddin İhsanoğlu: 38
Selahattin Demirtaş: 7.7

METROPOLL
Son üç araştırması tarih sırasına göre (26 Haziran, 10 temmuz, 20 Temmuz) Recep Tayyip Erdoğan:?
1. anket:51.5 , 2. anket:50.9 3. anket: 49.7
Ekmeleddin İhsanoğlu
1. anket: 40.1, 2. anket: 39.7, 3. anket: 41.4
Selahattin Demirtaş:
1. anket: 8.2, 2.anket: 9.4, 3. anket: 8.9

A&G (ADİL GÜR)
Türkiye Geneli Araştırma Sonuçları: Recep Tayyip Erdoğan:?55.1
Ekmeleddin İhsanoğlu:33.3
Selahattin Demirtaş: 11.6

MANİPÜLASYON YAYINLAR
Hükümet yandaşı televizyonlar ise sandıkların kapanmasının hemen ardından manipülasyon yayınlarına başladı. Anadolu Ajansı’nın verilerine göre yayın yapan 360 televizyonu, doğu illerinde henüz sayım başlamamışken Tayyip Erdoğan’ı yaklaşık yüzde 80 oy oranıyla birinci gösterdi. Yarım saat gibi kısa bir süre sonra ise yüzde 60’a indirdi. Seçim yasağı kalktıktan hemen sonra da AA’nın verilerini kullanan yandaş televizyonlar, yüzde 57’lik bir oy oranıyla yayına başladı. Bu oran iki saat içinde sert bir inişle yüzde 53’e düştü.
<< Önceki Haber Anket şirketleri anket sonuçlarıyla fena çuvalladı Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER