Abant Platformu'ndan son olaylara ilişkin açıklama

Abant Platformu, Taksim Gezi Parkı eylemleri ile başlayan son olaylar hakkında bir açıklama yaptı.

Abant Platformu'ndan son olaylara ilişkin açıklama

Sağduyu çağrısı yapılan açıklama şu ifadelerle verildi:

Siyasal ve kültürel farklılıkların barış içinde bir arada yaşaması için projeler yürüten Abant Platformu,  son günlerde yaşadığımız olaylar karşısında aşağıdaki açıklamayı kamuoyuyla paylaşmayı vicdani bir görev sayar. 

*Taksim Gezi Parkında çevreci kaygılarla başlayan, ancak kısa sürede demokratik ve insani çerçevenin dışına taşan ve yer yer karşılıklı şiddet içeren eylemlerin ülkemizi kaotik bir ortama sürüklemesinden endişe ediyoruz.

*Protestolar  karşısında orantısız güç kullanılması, olayların yayılmasının ve şiddetlenmesinin sebebi olmuştur. Toplumsal barışı, demokratik istikrarı ve can güvenliği başta olmak üzere temel hak ve özgürlükleri tehdit eden bu olayları bir an önce sona erdirmek, başta hükümet ve eylemciler olmak üzere siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve kanaat önderlerinin ahlaki ve insani sorumluluğudur. 

*Bu çerçevede hükümeti basiretli ve serinkanlı yönetime ve protesto eylemlerinde bulunanlar da dâhil olmak üzere 76 milyonun hükümeti olarak davranmaya, aynı şekilde eylemcileri de barışçıl yöntemler ile sınırlı kalmaya davet ediyoruz. Demokrasilerde sandık elbette her şey demek değildir. Ancak demokrasilerde sandıkla gelenin sandıkla gideceği de akıldan çıkarılmamalıdır.

*Yaşam tarzlarına müdahale olarak algılanan bir takım düzenlemeler toplumda rahatsızlık meydana getirmektedir. Benzer şekilde toplumdaki değişik inanç gruplarının hassasiyetlerini göz ardı eden söylem ve kararlar gözlenmektedir. Söz konusu söylem ve kararların toplumsal huzuru bozmayacak şekilde yeniden değerlendirilmesi hiç şüphesiz ülkemizin faydasına olacaktır.

*Türkiye'nin gerçek zenginliği,  farklılıklara saygıya dayanan çoğulculuğudur. Her birey kendi tercihleri ve inançlarıyla saygıya layıktır. Hükümet başta olmak üzere bütün siyasi kurumların ve toplumun her kesiminin buna özen göstermesi toplumsal huzurun teminatıdır. 

*Ülkemizin demokratikleşme bağlamında elde ettiği ve hepimizin başarısı sayılması gereken kazanımları yitirmek değil, daha da ileriye taşımak gerektiğine inanıyoruz.
         
Abant Platformu Yönetim Kurulu üyeleri:

Prof. Dr. Levent KÖKER, Yönetim Kurulu Başkanı
Prof. Dr. Beril DEDEOĞLU
Prof. Dr. Eser KARAKAŞ
Mustafa YEŞİL
Prof. Dr. Mümtazer TÜRKÖNE
Prof. Dr. Serap YAZICI
Cemal UŞAK
Prof. Dr. Mehmet ALTAN
Dr. Ümit KARDAŞ
Prof. Dr. Niyazi ÖKTEM
Cafer SOLGUN
Prof. Dr. Ferhat KENTEL
Ümit FIRAT
Ali BULAÇ
Hüseyin GÜLERCE
Hüseyin H. HURMALI
<< Önceki Haber Abant Platformu'ndan son olaylara ilişkin açıklama Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER