Evrensel Gazetesi'nden kapatılma haberine cevap

Evrensel'den Akit gazetesinde yayınlanan 'kapatılacak' iddiasına yanıt geldi: Bize böyle bir tebligat gelmedi. Hedef gösteriliyoruz.

Evrensel Gazetesi'nden kapatılma haberine cevap

Akit gazetesinin yayınladığı “Evrensel kapatılacak” haberine, Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’tan yanıt geldi. Polat, kendilerine böyle bir tebligatın gelmediğini belirterek Akit’in gazetelerini hedef gösterdiğini söyledi.

Akit’te yer alan “PKK sözcüsü Evrensel kapatılıyor” başlıklı, Ramazan Alkan imzası taşıyan haberde, şu iddialara yer verildi:
“Terör örgütü PKK ile mücadele son surat devam ederken, örgütün yayın organları da birer birer kapatılıyor. Manşeti Kandil’de atılan Özgür Gündem’in yayınlarının durdurulmasının ardından PKK’ya yakınlığıyla bilinen Evrensel gazetesinin de kapatılması gündemde.”

Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Akit’in bu haberi üzerine bir açıklama yaptı. Polat, Akit gazetesinin operasyonel bir haber yaptığını belirtirken “Bugün bir kez daha basın meslek ilkeleri açısından asla kabul edilmeyecek mesleki bir suça imza atıldı” dedi.

POLAT: BİZE YAPILAN TEBLİGAT YOK

Polat, açıklamasında şunları söyledi: “Şu ana kadar gazetemiz hakkında süren davalar dışında gazetemizin kapatılacağına dair tarafımıza iletilmiş herhangi bir tebligat bulunmuyor. Akit kaynak belirtmediği bu haberiyle ya devletin belli birimlerinden aldığı bilgilerle gazetemizin kapatılmasına ilişkin bir zemin hazırlamaya çalışmıştır ya da Evrensel’in kapatılması gerektiğini düşünen bir yayın politikasıyla hareket ederek bir gazetenin yıpratılması ve kapatılması için harekete geçmiştir. Akit’in haberinin başlığına da yansıyan ‘PKK sözcülüğü’ gibi bir ithamın tarafımızdan kabul edilmesi asla düşünülemez.”

‘HABERCİLİĞE DEVAM EDECEĞİZ’

Fatih Polat, şöyle devam etti: “Akit mesnetsiz bir biçimde atılan 11 binden fazla öğretmeni manşetimize taşıdığımız için bizi PKK sözcülüğü yapmakla suçluyor. Akit o öğretmenlerimizi atanların gazetesiyse, Evrensel de o öğretmenlerin sesidir ve hep öyle kalacak. Bugün de gazetemizin sürmanşetinde yer alan tutuklu Yazar Aslı Erdoğan’ın ifade ettiği gibi gazetemiz Evrensel, gücünü gerçeği söylediğini bilmekten alıyor. Akit gibi gazeteler ülke halklarına ağır bedeller ödeten savaşın devamını savunurken, Evrensel akan kanın durması ve Türkiye halklarının hak ettiği barışa ulaşması için çaba gösterdi, dik durdu ve bundan sonra da halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını savunarak, barışın tesisine katkı yapmayı amaçlayan haberciliğe devam edecektir.
<< Önceki Haber Evrensel Gazetesi'nden kapatılma haberine cevap Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER