Erdoğan'ın uzun kolları Kosova'ya nasıl uzandı...

Gazeteci Erkam Tufan Aytav’ın 30 Dakika programının konuğu olan Kosovalı gazeteci Berat Buzhala, 5 eğitimci ve 1 doktorun mafyavari yöntemlerle Kosovadan kaçırılmasının detaylarını anlattı.

SHABER3.COM

 Kaçırılma olayının Avrupa Birliği ile iyi ilişkiler kuran ve demokrasisi ve medya özgürlüğü işleyen Kosova için utanç verici olduğunu anlatan Buzhala, olayın perde arkasında olan isimlerin istifa ve görevden almalarla ortaya çıktığını, Cumhurbaşkanı Haşim Taci’nin de bu kişilere desteğinin tartışıldığını anlattı.

Buzhala, kaçırılma hadisesinde Taçi’nin de iyi bildiği bir ekibin olduğunu, son görevden alma ve açılan soruşturmalardan sonra Kosova’da aynı hadisenin bir daha tekrar etmeyeceğine işaret etti.


 
Kosovalı gazeteci AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kosova Başkanı Ramuş Haradinaj’ı tehdit etmesini ve Kosova’da eğitimcilerin mafyavari yöntemlerle MİTe teslim edilmesini Kosova halkının tasvip etmediğini aktardı. ‘Erdoğan’ın etkisi yüzde 5-10’u geçmez. Bizim ülkemizde medya özgür, cumhurbaşkanlarını eleştirme hakkımız var. Gazeteler ve yayınlar Türkiye’de olduğu gibi onun elinde değil” diyen  Buzhala, “Arada çok özel ilişkiler olduğu anlaşılıyor. Cumhurbaşkanı Taci, Avrupa ile diğer sorunlarıyla ilgili yeni bir ortak olarak Erdoğan’ı seçmiş gözüküyor. Kosova halkı Türkiye’nin ve halkının değil, diktatörlüğün karşısında” değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan rejiminin ve ailesinin Kosova’daki elektrik ve havalimanı ihalelerinde farklı anıldığını kaydeden Buzhala, imamlar üzerinden siyaseti yönlendirme faaliyetinin Kosova’da da hayata geçirilmek istendiğine dikkat çekti. Bunun için rüşvetler dağıtıldığını kaydetti.
<< Önceki Haber Erdoğan'ın uzun kolları Kosova'ya nasıl uzandı... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER