Erdoğan'dan ekonomi yönetimine: Arkamdan iş çeviriyorlar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ekonomi yönetimine faizleri düşürmüyorlar diyerek kızdı. AKP'nin son MYK toplantısında ilginç diyaloglar yaşandı

SHABER3.COM

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, Erdoğan, geçtiğimiz günlerde ekonomi yönetimine açıktan yaptığı eleştirileri, AKP'nin son Merkez Yürütme Kurulu toplantısında da sürdürdü. 

Özellikle faizlerin düşürülmemesiyle ilgili görüşlerini yinelediği belirtilen Erdoğan bu konuda uzun süreden beri yaptığı uyarıların dikkate alınmadığını söyledi. Erdoğan özetle şunları söyledi:

'ARKAMDAN İŞ ÇEVİRDİLER'

"Yurtdışına gitmeden önce faizlerle ilgili bir toplantı yaptık. Düşürülmesinden bahsettik. Nurettin Canikli ve Nihat Zeybekci de oradaydı. Sonra ben yurt dışındayken, Merkez Bankası faiz artırdı. Böyle bir şey olabilir mi? Bağımsızmış… İyi de onların aldığı kararın bedelini biz ödüyoruz. Bir de tek adamlık derler, bu nasıl tek adamlıksa, karar alıyoruz uygulamıyorlar. Benim arkamdan iş çevirdiler. Ekonomi konusunda bazı arkadaşlarımızın açıklamaları çok yanlış. Ekonomik göstergelere bakıyorsunuz en az 50 gösterge olumlu yönde gelişiyor, ama onlar sıkıntılı olan bir iki başlık üzerine konuşuyorlar. Bu büyük terbiyesizlik. Ben sürekli faizlerin aşağı çekilmesi konusunda uyarıyorum. Toplantılarda tamam diyorlar, ama aksi yönde faiz düzenlemesi yapıyorlar. Böyle saygısızlık olur mu?"

Başbakan Binali Yıldırım, "Ekonomiyle ilgili tüm gösterge ve öneriler kendi aramızda yapılan toplantılarda her yönüyle değerlendiriliyor" diyerek araya girince Erdoğan, "Sadece kendi aramızdaki toplantılarda değil ki, çıkıp kamuoyu önünde de paylaşıyorlar. Görmedik mi geçen gün yapılan toplantılardaki konuşmaları" sözleriyle tepkisini sürdürdü. Erdoğan isim kullanmadı.

ET FİYATLARINDA KOMİK BAHANE

Toplantıda et fiyatlarının aşağı çekilememesi de ayrı bir tartışma konusu oldu. Erdoğan, önündeki verilere bakarak, "Et fiyatlarında istenilen düşme sağlanamadı. Bakıyorum, kıyma iki lira artmış" değerlendirmesi yaptı. Erdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın daha fazla inisiyatif olmasını istedi ve "Ne gerekiyorsa yapsınlar" dedi. Bazı MYK üyeleri, ithalatla ilgili sınırlandırmanın belirli sürelerle kaldırılabileceği ve böylece et fiyatlarının aşağı çekilebileceğini söylediler. Hükümetin, özel sektöre belli sürelerle et ithalatına izin verilerek, fiyatların aşağı çekilmesi yönünde karar alabileceği ifade edildi.

Toplantıda, et fiyatlarının yüksek olması nedeniyle özellikle Gürcistan gibi ülkelerden kaçak et getirildiğini dile getiren MYK üyeleri oldu. Bir üye, "Vücutlarına et sarıp getiriyorlarmış. Orada 5 liraya aldıkları eti 40 liraya satıyorlarmış" diye anlatınca, Erdoğan, "Bu nasıl olur ya bu mümkün mü?" dedi. Erdoğan'a konuyla ilgili olarak Gümrük Bakanı'nın daha önce yaptığı açıklama dizüstü bilgisayarından gösterildi. Erdoğan, açıklamalara ve habere şaşırarak, "Bu nasıl iş? O kadarcık etle ne yapabilirler" tepkisini gösterdi.
<< Önceki Haber Erdoğan'dan ekonomi yönetimine: Arkamdan iş çeviriyorlar Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER